GeriDünya Miloşeviç'i kilise de terk etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Miloşeviç'i kilise de terk etti

Sırbistan Ortadoks kilisesi Yugoslavya'da muhalefetin lideri olan Vojislav Kostunica'yı seçimlerinin galibi ve "seçilmiş başkan" olarak tanıdığını açıkladı.

Kutsal Sinsinod meclisinin toplanmasının ardından yapılan açıtklamada Patrik Pavle kesin galib olarak Kostinuca'yı tanıdıklarını açıkladı.

Patrik Pavle seçimlerle ilgili açıklamasında "Bay Kostunica secimlerin kesin galibi olmuştur. Kendisinin hakkını barış yoluyla arayacağını ümit ederim " diyerek, kiliseninde artık Devlet Başkanı Miloşeviç'e sırtını döndüğünü açıkça ifade etti.

Muhalefet hayatı kitleyecek

Yugoslavya'da muhalefetin, Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i seçim yenilgisini kabul etmeye zorlamak için genel grev çağrısında bulunacağı bildirildi. Muhalefetteki Demokratik Parti'nin lideri Zoran Djindjiç, Novi Sad'daki bir radyoya yaptığı açıklamada, "Vatandaşlara tam bir protesto, tam bir direniş, tam bir boykot, barışçıl bir genel grev çağrısında bulunacağız" dedi.

Halktan çocuklarını okula göndermemelerini, tiyatroların ve sinemaların kapanmasını isteyen Djindjic, "herkesin, zorla devlet başkanı olmaya çalışan kişi bu görevi bırakıncaya kadar sokaklara çıkarak oturma eylemi yapmalarını istediklerini" söyledi.

Federal Seçim Komisyonu, Pazar günkü seçimlerin ardından, seçimlerden muhalefetin adayı Vojislav Kostuniça'nın birinci çıktığını, ancak yeterli çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle seçimlerin ikinci tura kaldığını bildirmişti.

Muhalefet ise, Kostunica'nın ikinci tura gerek kalmayacak şekilde oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığını savunarak, ikinci tura gerek olmadığını kaydediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle