Dünya Haberleri

DÜNYA

  Miloseviç: Konuşursam İngiltere'yi yakarım

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) tarafından yargılanacak olan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in, mahkemede yapacağı bazı açıklamalarla İngilizleri ''utandırmaya'' hazırlandığını öne sürdü.

  Miloşeviç'in avukatları aracılığıyla bu tehdidi Sunday Telegraph'ailettiğini belirten gazete, Sırp liderin Balkanları kan gölüne çevirengeçen 10 yıl boyunca, gizli anlaşmalarla rejimine destek olan İngiliz dışişleri bakanlarının adlarını açıklamaya hazırlandığını öne sürdü.

  Üç eski dışişleri bakanları Lord Hurd, Lord Carrington ve Lord Owen'ın adlarının bu suçlamaların odağında yer alacağını belirten Sunday Telegraph, Sırp liderin böylece, Yugoslavya'da yaşanan kanlı bölünme sırasında Amerikan ve İngiliz siyasetinin oynadığı stratejik rolü ortaya koymayı planladığını bildirdi.

  Avukatları aracılığıyla yapacağı bu suçlamalarda, ABD ve İngiltere'yi, bugün tartışılan pek çok eylemine ''yeşil ışık'' yakmakla suçlayacağı belirtilen Miloşeviç'in, ''Asıl suçlu NATO'dur'' tezini savunacağı belirtiliyor.

  İNGİLİZ BAKANLAR: FRANSIZLAR DA DÜŞÜNSÜN

  Miloşeviç'in İngiliz bakanlar, lordlar ve diplomatlarının karıştıkları barış pazarlıklarında kendisinin daha güçlü olmasına gayret ettiklerini öne süreceğini bildiren Sırp avukat Branimir Gugl, Lord Hurd'ün Sırp ekonomisinin canlandırılması için başkanı olduğu National Westminister adlı bankanın kaynaklarını kullandırma konusundagirdiği iddia edilen gizli pazarlığın da duruşma sırasında ortaya döküleceğini savundu.

  Gazeteye göre, İngiliz Dışişleri Bakanlığı ise, ''Pek çok şeyin konuşulacağını biliyoruz, ama rahatsız olmuyoruz. Bizim ellerimiz temiz, gizlenecek hiçbir şeyimiz yok. Bunları Miloşeviç'le dostluğu 1999'lara kadar süren Fransız hükümeti düşünsün'' görüşünü savunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı