GeriDünya Miloşeviç hesap vermeye hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Miloşeviç hesap vermeye hazırlanıyor


Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne(USSM) teslim edilen eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, yarınki ilk duruşma öncesinde avukatlarıyla bugün son kez biraraya gelecek.

Avukatlarıyla, savunmasına ilişkin ayrıntıları gözden geçirecek olan Miloşeviç'in, insanlık suçu işlediğine dair iddialara karşı savunma yapması bekleniyor.

USSM'nin meşruluğunu tanımayan Miloşeviç'i yarınki duruşmada, Yugoslavya'da tutuklu bulunduğu sırada, 10 hukuk firmasından tutulan avukat ordusunun savunması bekleniyor. Miloşeviç'in avukat grubuna yakın bir kaynak, eski Devlet Başkanı'nın suçlamaların siyasi yönü üzerinde durduğunu ve kendisini suçlu hissetmediğini söyledi.

MİLOŞEVİÇ'İN AVUKATLARI LAHEY'DE

Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in avukatları, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde (USSM) yapılacak yargılamaya hazırlık için Hollanda'nın Lahey kentine geldiler.

Avukatlar Zdenko Tomanoviç ve Dragan Krgoviç, USSM binasına geldiklerinde, Miloşeviç'in indiği Schipol Havaalanı'nda kaybolan bavulunun bulunması ricasında bulunduklarını, ancak şu ana kadar bagajın kendilerine ulaşmadığını söylediler.

Tomanoviç, Miloşeviç'e ait iki bavuldan, kişisel eşyalarının bulunduğu bavulun kayıp olduğunu, bu bavulun bulunarak kendilerine teslimi için havaalanında bir buçuk saat beklediklerini söyledi.

Bavulun bulunması yönündeki girişimlerinden dolayı, avukatların müvekkilleriyle yapacakları görüşmenin geciktiği belirtildi. Avukatlar, daha önce yaptıkları açıklamada, Miloşeviç ile görüşmekiçin USSM'ye başvurduklarını ve akşam saatlerinde görüşmeyi umduklarını söylemişlerdi.

İVANCEVİÇ İŞBİRLİĞİ İÇİN LAHEY'E GİDECEK

SIRBİSTAN: '10 YIL İÇİNDE
AB'YE ÜYE OLURUZ'

Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç, Yugoslavya'nın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne teslim edilmesiyle Sırbistan'ın AB'ye üye olmasının yolunun açıldığını söyledi.

Cinciç, Avusturya'nın Salzburg kentindeki Avrupa ekonomik zirvesi sırasında düzenlediği basın toplantısında, Yugoslavya ve diğer Balkan ülkelerinin AB üyeliği için gerekli ihtiyaçları bu dönemde karşılamayacağını, ancak kabul edilme ölçütlerinin zamanla yumuşayacağından emin olduğunu belirtti.

Zoran Cinciç, ''Sanırım Avrupalılar bizi birliğin dışında tutmanın, içine almaktan daha pahalıya mal olacağını anlıyorlardır. Mülteci masrafları, organize suç masrafları diğer masrafları düşünürseniz çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu ülkenin üye olmasınayardımcı olmak, kısa dönemde masrafa neden olsa da mali bakımdan Avrupa için daha yararlı olacaktır'' dedi.

Ekonomik zirveye katılımın Sırbistan'da durumun istikrarlı olduğunu ve ülkeye hem siyasi hem ekonomik açıdan yatırım yapmaya değer olduğunu gösterdiğini belirten Cinciç, ''Hükümetimiz 2004 yılında AB üyeliği için net bir düşünce sunmayı umuyor. Tabii 10 yıldan önce herhangi birşey için söz vereceğimizi sanmıyorum. 10 yıl içinde durumun değişip değişmeyeceğini sorarsanız, bu ülke için bir çözüm bulunağından cevabım 'evet' olur'' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle