GeriDünya Miloseviç 1631 tanık çağırmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Miloseviç 1631 tanık çağırmak istiyor

Yugoslavya'nın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in, yargılanmakta olduğu savaş suçları mahkemesine tanık olarak 1631 kişiyi istediğine ilişkin bir liste sunduğu bildirildi.

Mahkeme sözcüsü Jim Landale, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Miloşeviç tanık listesini dün yargıçlara sundu, bu gizli bir belge''dedi. Landale, listenin 1631 kişiden oluştuğunu belirtti, ancak bu kişilerin kimlikleri hakkında bilgi vermedi.

Miloşeviç'in ''dileklerinin listesini'' sunduğunu kaydeden Landale, 1631 kişiden kaçının duruşmaya çağrılacağına yargıçların karar vereceklerini de belirtti.

Miloşeviç'in savunmasını sunmaya 8 Haziran'da başlaması gerekiyor.

Eski devlet başkanı, İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın da tanık sandalyesine oturmasını talep etmişti.

YENİ YARGIÇ İSKOÇ BONOMY

Mahkeme ayrıca, bugün yaptığı açıklamayla sağlık sorunlarını öne sürerek istifa eden İngiliz yargıç Richard May'in yerine, İskoç yargıçIain Bonomy'nin, 3 kişilik yargıçlar kuruluna getirildiğini de kaydetti. Yeni yargıcın Hollanda'nın idari başkenti Lahey'e gelerek, 30 bin sayfadan fazla tutan dava metnini incelemeye başladığı da bildirildi.

Her ne kadar Miloşeviç rıza göstermese de mahkeme ''adaletin menfaati için'' yeni bir yargıcın atanmasına karar vermişti.   

66 DAVA

62 yaşındaki Miloşeviç hakkında 66 dava bulunuyor. Devrik lider, insanlık suçu işlediği sabit görülürse ömür boyu hapisle cezalandırılabilecek.

Slobodan Miloşeviç'in yargılanmasının, iddia makamının kanıtlarınısunduğu ilk bölümü, şubat ayında tamamlanmıştı. Savunmanın dinleneceğiikinci bölüm 8 Haziran'da başlayacak.

Avukat istemeyen Miloşeviç savunmasını kendi yapıyor.

Sırp Radikal Parti lideri Voyislav Şeşel ile birlikte Miloşeviç, Hollanda'da Lahey'e yakın Kuzey Denizi'ne nazır Scheveningen'de BM'ninmodern özel cezaevinde kalıyor. Satranç ve açık havada günde 12 saat dolaşabilme gibi birçok tutuklu hakkından geniş biçimde yararlanıyor.

Miloşeviç'in Bosna, Hırvatistan ve Kosova'daki savaşlar sırasında işlediği insanlığa karşı suç, soykırım ve savaş suçlarından yargılanmasına 2 yıl önce başlanmıştı. Davanın 2005'e kadar sürmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle