GeriDünya Milli Savunma Bakanı Gönül, İsrail'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli Savunma Bakanı Gönül, İsrail'de

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın davetlisi olarak İsrail'e resmi ziyarette bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail'in insansız hava araçlarının ilk ikisini Kasım sonunda Türkiye'ye teslim edeceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, insansız hava taşıtlarının İsrail'deki test uçuşlarını izledi.

Bakan Gönül, test uçuşlarının ardından, açıklamalarda bulundu. Denemeleri çok başarılı bulduğunu söyleyen Gönül, "Mükemmel araçlar... Verilecek görevleri en iyi şekilde yapacaklar" dedi.

Vecdi Gönül'ün verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin İsrail'den alacağı toplam 10 adet insansız hava araçlarının geri kalanı gelecek yılın başında teslim edilecek. Gönül, araçların terörle mücadelede kullanılacağını kaydetti. Türkiye'nin 3 yıl önce bu araçlar için açtığı ihaleyi İsrail kazanmıştı.

Gönül, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile birlikte katıldığı testler sırasında, araçların kalkış, iniş, çeşitli yüksekliklerden tespitleri ve gönderdiği resimleri gördüklerini belirtti. Deneme uçuşlarını Gönül'le birlikte Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar, Türk Hava Kuvvetleri'nden bazı subaylar ve 20 dolayında Türk teknisyen de izledi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmesi sırasında, iki ülke arasındaki projeleri değerlendirdiklerini belirten Gönül, bu projelerle ilgili ayrıntı vermedi ve "Şu anda en önemlisi bu araçlar... Acil ihtiyacımız var" dedi.

Gönül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından da kabul edildi. Peres'le görüşmenin de çok güzel geçtiğini söyleyen Gönül, özellikle Türkiye'nin Batı Şeria'daki sanayi bölgesi projelerini ele aldıklarını belirtti.

Peres, görüşmede Gönül'e, bu projeleri bizzat takip ettiğini kaydetti ve "Türkiye'nin bu konuda diğer ülkelere göre daha yapıcı olduğunu görüyorum" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle