Dünya Milli marşı bilmeyen başbakan olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli marşı bilmeyen başbakan olur mu

Milli marşı bilmeyen başbakan olur mu

Belçika’nın müstakbel başbakanı Yves Leterme, TV röportajı sırasında Belçika milli marşı ’Barabanconne’ın sözlerinin sorulması üzerine Fransız milli marşı ’Marseillaise’i söylemeye başladı. "Peki bugün hangi bayram?" sorusuna ise "anayasa yıldönümü" diye yanıt verdi.

BELÇİKA’da geçen 10 Haziran’da yapılan genel seçimlerden sonra Kral II.Albert tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen ve gelecek haftalarda başbakanlık koltuğuna oturacak olan Yves Leterme televizyonda yaptığı gaflarla kamuoyunu şaşırttı.

Belçika’da "ulusal bayram" olan 21 Temmuz nedeniyle Valonya kesiminin kanalı RTBF tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Flaman Hıristiyan Demokrat Partisi’nin (CDV) güçlü ismi Leterme, bir gazetecinin, "21 Temmuz’un neden ulusal bayram olduğunu" sorması üzerine verdiği yanıtta, bu tarihte "anayasanın kabulünün kutlandığını" söyledi. Gazeteci, bu yanıtın yanlış olduğunu belirterek, 1830’da kurulan Belçika’nın ilk kralı I. Leopold’ün 1831’de yemin ederek göreve başlamasının kutlandığını söyledi.

Yves Leterme, Belçika’nın milli marşı Barabanconne’u bilip bilmediğinin sorulması üzerine, "biraz bildiğini" söyledi. Gazeteciler, Leterme’den milli marşı söylemesini istediler. Leterme, bunun üzerine, Fransa’nın milli marşı olan Marseillaise’i söylemeye başladı. "Sözlerin böyle olduğundan emin misiniz?" diye sorulunca da "Bilmiyorum" cevabını verdi.

Leterme’in, 21 Temmuz kutlamaları sırasında, kilisede düzenlenen dini törende cep telefonuyla konuşması da ekranlara yansıdı.

Yeni başbakan Hollanda dili konuşan Flaman bölgesinden

BELÇİKA
milli marşını bilmeyen Yves Leterme, Flaman Hıristiyan Demokrat Partisi’nden. Belçika’nın 10.5 milyon nüfusunun 6 milyonu, ülkenin daha zengin kesimi olan ve Hollanda dili konuşan Flaman bölgesinde yaşıyor. Fransızca konuşan Valonya bölgesinde 3.5 milyon, yine Fransızca ağırlıklı Brüksel’de ise 1 milyon kişi yaşıyor. Flaman bölgesindeki partiler daha fazla siyasal yetki istiyor ve federal yönetimden bağımsız bir istihdam politikası uygulamayı talep ediyorlardı. Leterme’in kuracağı kaolisyon hükümetine Valon Hıristiyan demokratlar ile liberallerin de katılması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle