GeriDünya Milli marş ıslıklanırsa Fransa maç yapmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli marş ıslıklanırsa Fransa maç yapmayacak

Milli marş ıslıklanırsa Fransa maç yapmayacak
refid:10132259 ilişkili resim dosyası

Fransa ve Tunus milli futbol takımları arasında önceki akşam Paris’teki Stade de France’da oynanan dostluk maçı öncesinde Fransız milli marşı "La Marseillaise"in, çoğunluğu Kuzey Afrika kökenli göçmenler tarafından ıslıklanması büyük tepki yarattı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa’nın 3-1 kazandığı maçın ardından Futbol Federasyonu Başkanı Jean-Pierre Escalettes’ı makamına çağırarak uyardı. Spor Bakanı Roselyne Bachelot’un da katıldığı toplantıda Sarkozy, milli karşın ıslıklanmasını "skandal" olarak değerlendirdi. Toplantının ardından Bachelot, bundan böyle milli marşın ıslıklanması halinde sahayı terkederek maç yapmayacaklarını söyledi. Başbakan François Fillon da milli marşın ıslıklanmasını Fransa’ya yönelik "hakaret" olarak yorumladı. Spordan sorumlu devlet sekreteri Bernard Laporte ise "Bir daha milli marşın ıslıklanmasına tahammül edemeyiz, bir daha bu ülkelerle Stade de France’da maç yapmayız, bu ülkelerin seyircileri de kendi takımlarını görmekten mahrum olur, biter" dedi.

2001’de Cezayir ile, 2007 yılında ise Fas ile yapılan karşılaşmalar öncesi de yine Fransa milli marşı ıslıklanmıştı. Stade de France’ın yakınlarındaki sorunlu banliyölerde çok sayıda Fas, Tunus ve Cezayirli göçmen yaşıyor. Paris’in bu sorunlu banliyölerinde 2005 yılında çıkan isyan daha sonra ülke geneline yayılmıştı. Olaylarda çok sayıda mağaza kundaklanırken, yüzlerce araç ateşe verilmişti.

La Marseillaise skandalı

Maç öncesinde Fransa milli marşını Tunus kökenli şarkıcı Laam (solda) okudu. Tunuslu şarkıcı Amina ise Tunus milli marşını seslendirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle