Dünya Haberleri

DÜNYA

  Milenyum zirvesinde bol vaad

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM'nin tarihi milenyum zirvesi 8 sayfalık bir sonuç bildirisiyle sona erdi. 155 lideri ve 30 kral fakirlik ve AIDS'le mücadeleden temiz su kullanımına kadar bir çok konuda vaad üzerinde vaadde bulundu ve güzel bir dünya yaratacakları mesajını verdi.

  Ancak bu vaadlerin sadece sözde kalıp kalmayacağı ise en büyük endişe konusu. Örneğin liderlerin tümü 2015 yılına kadar dünya üzerinde ilk öğretim eğitimi almamış çocuk kalmayacağı sözü verdi. Bu vaadi nasıl yerine getirecekleri ise ortada.

  ANNAN: SÖZÜNÜZÜN ERİ OLUN

  8 sayfalık Milenyum zirvesinin sonuç bildirisinde liderlerin vaadleri büyük yankı yarattı. En büyük tehlikeyi gören BM Genel Sekreteri Kofi Annan da liderlere çağrıda bulunarak vaadlerinin arkasında durmalarını istedi.

  İşte vaadlerden bazıları:

  Demokrasiyi geliştireceğiz. İnsan haklarına saygılı olacağız.

  Dünyada yaşayan 6 milyar insanı zenginliklerden ortak faydalanmalarını sağlayacağız. Dünyadaki tüm insanlar temiz su kullanacak.

  "Halklarımızı, son 10 yıl içinde 5 milyon kişinin ölümüne yol açan iç ve dış savaş tehlikesinden korumak için her türlü çabayı harcamaktan kaçınmayacağız. Kitle imha silahlarının yarattığı tehlikeleri önlemek için gerekeni yapacağız.

  Hukukun üstünlüğünü güçlendireceğiz.

  BM'yi barış ve güvenliğin korunması açısından daha etkin hale getireceğiz.

  BM ile bölgesel teşkilatlar arasındaki işbirliğini güçlendireceğiz.

  Uluslararası terorizme karşı eşgüdüm içinde hareket edeceğiz.

  Uyuşturucu sorununu çözümlemek, sınırlar ötesi suç, kara para aklama ve insan kaçakçılığını önlemek üzere çabalarımızı iki katına çıkaracağız.

  BM tarafından konulan ambargoların masum halklar üzerindeki etkisini en aza indirmek için gayret göstereceğiz."

  ZENGİNLERİN İŞİNE GELMEDİ

  Ancak bazı vaadler zenginleri rahatsız etti. Başta ABD olmak üzere zengin ülkeler BM zirve sonuç bildirisinde yer alan ve kendilerine yükümlülük getiren bazı maddelere çekince koydu. Zenginlerin çekince koyduğu maddeler şunlar:

  Zengin ülkeler fakir ülkelerden alacaklarını silsin.

  Ticarette zengin ülkeler gelişmekte olan ve fakir ülkelerin mallarına kota ve vergi gibi tedbirleri kaldırsın.

  BM GÜÇLENDİRİLECEK

  Bildirinin, BM'nin güçlendirilmesiyle ilgili bölümünde ise; Genel kurulun müzakere, politika belirleme ve temsiliyet açısından merkezi tutumu teyit edildi. Güvenlik Konseyi reformunun yapılması karar altına alındı.

  Ekonomik ve Sosyal Konsey ile Uluslararası Adalet Divanı'nın güçlendirilmesi öngörülürken BM ile ulusal parlamentolar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı. Sivil toplum örgütleri ve özel sektöre daha geniş olanaklar verilmesi planlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı