GeriDünya ‘Midilli’deki dram için Avrupa yardım etmeli’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Midilli’deki dram için Avrupa yardım etmeli’

‘Midilli’deki dram için Avrupa yardım etmeli’
refid:29885607-spot ilişkili resim dosyası

YUNANİSTAN’ın Midilli Adası Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, adada yaşanan göçmen dramının sadece Türkiye ve Yunanistan’ın sorunu olmadığını vurgulayarak, Avrupa’nın bu insanlara kapılarını açmalarını ve sorunun çözümüne yardımcı olmalarını istedi.

Umut yolculuğuna çıkan kaçak göçmenlerin Avrupa’ya ayak bastıkları ilk nokta Midilli Adası’nda insanlık dramı yaşanıyor. Yerel yönetimler, ada halkı ve gönüllüler bu insanlara yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyor ancak sorunu asıl çözecek olanın, bu insanlara kapılarını açacak olan Avrupa Birliği ülkeleri olduğuna inanıyorlar

’SUÇLU OLAN ONLAR DEĞİL’

Midilli Ticaret Odası Başkanı Evangelos Myrsinias, adada son zamanlarda çok büyük mülteci sorunu yaşadıklarını, artık rakamlara inanmakta zorlandıklarını söyledi. Bu insanları suçlamak gibi bir düşünceleri olmadığını belirten Myrsinias şöyle konuştu: “Çünkü onların ülkelerinde de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ülkelerinde evlerini, hayatlarını, şimdiye kadar yaşamış olduklarını bırakarak geliyorlar buraya. O yüzden suçlu olan onlar değil. Çoğu Yunanistan’da kalmayı istemiyor. Hayat standartlarının, insan haklarının ve sosyal güvencenin çok daha iyi olduğu kuzey Avrupa ülkelerine gitmeyi arzuluyorlar. Biz de Kuzey Ege Bölge Valiliği, Belediye ve Ticaret Odası olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Özellikle iç turizmdeki yoğunluk nedeniyle son 2 haftada Atina’ya ekstra gemi seferleri ekledik. Ona rağmen bu seferler yeterli değil. Bizim şu anda tek yapabildiğimiz şey Avrupa Birliği ülkelerinden, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden, hiç olmazsa bu mültecilerin bir kısmını kabul etmeleri ve bu sorunun paylaşılması. Bu sadece Türkiye’nin ve Yunanistan’ın sorunu değil. Hep birlikte bir çözüm yolu bulmamız gerekiyor.” Myrsinias, ilerleyen günlerde kaçak göçmen sayısında daha da artış olması halinde, bunu çözmenin tek yolunun Ada’da kalış sürelerini 2 güne kadar indirip Atina’ya göndermek olacağını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle