GeriDünya MGK: Müttefiklikle bağdaşmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MGK: Müttefiklikle bağdaşmaz

MGK: Müttefiklikle bağdaşmaz

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı seçilmesinin ardından ilk kez Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına başkanlık etti. Yaklaşık 4.5 saat süren toplantıda, terör örgütleriyle mücadelenin yanısıra iç ve dış gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Toplantı sonrası yayınlanan MGK bildirisinde, “Türkiye’nin beklentisi gözardı edilerek, Suriye demokratik güçleri kisvesi altında faaliyet gösteren PKK/PYD-YPG terör örgütüne uygulanan destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağı vurgulanmıştır” ifadesi dikkat çekti. Bildiride AB ile ilişkilerin, verilen taahhütlerin yerine getirilmesi çerçevesinde geliştirilmesinin desteklendiği vurgusu da yapıldı.

TÜRKİYE’NİN TUTUMU NET

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün PYD/YPG’ye silah sevkıyatıyla ilgili olarak, “YPG, PKK konusunda ve Suriye’de YPG’ye verilen ya da verilecek destek konusunda bizim tutumumuz son derece nettir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Washington ziyaretimizde hem baş başa görüşmede hem de heyetler arası görüşmede Türkiye’nin bu konudaki tutumunu, kaygılarını net bir şekilde dile getirmiştir. YPG’ye verilen desteğin, Suriye’nin geleceği için ne kadar riskli ve tehlikeli olduğunu da vurguluyoruz” yanıtını verdi. Bir terör örgütüne verilen silahın sadece Türkiye değil tüm insanlığa karşı kullanılabileceğini söyleyen Dışişleri Bakanı, “YPG’nin bugüne kadar gittiği yerlerde kendisinden farklı olan Kürtler dahil herkesi sürgüne gönderdiğini ve kendi ideolojisine uygun bir kanton oluşturmaya çalıştığını biliyoruz, vurguluyoruz. Diğer taraftan Suriye’nin milli birliği ve beraberliğiyle toprak bütünlüğü bakımından da bu adımlar son derece tehlikelidir” dedi.

MGK: Müttefiklikle bağdaşmaz

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (01.06.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle