Dünya Haberleri

DÜNYA

  Meşal: Sorunu İsrail işgali başlattı

  A.A.
  18.02.2006 - 13:01 | Son Güncelleme:

  HAMAS'ın siyasi büro şefi Halid Meşal, “dünyanın, sorunu İsrail işgalinin başlattığını anlaması gerektiğini” söyledi. İsrail'le karşılaştırıldığında zayıf taraf Hamas olduğu için kendilerine baskı yapıldığını ileri süren Meşal, “Bu adil değil. Bu nedenle Filistin halkı bu baskıyı reddediyor. Bu ikiyüzlülük” dedi.

  Meşal, Ankara'dan İstanbul'a giderken uçakta Associated Press'e yaptığı açıklamada, “ilk adımın işgalle atıldığını, bu yüzden Filistin halkının acı çektiğini” belirterek, “bu acının, Filistin halkını bu işgale ve İsrail saldırganlığına karşı kendisini savunmaya ittiğini” ifade etti.

  “Uluslararası toplumun İsrail'e, Hamas'ın özgürlük hakkını tanıması, işgale karşı mücadele vermesi ve gerçek barışa sahip olması için baskı yapması gerektiğini” belirten Meşal, “uluslararası toplumun, İsrail'i bunu yapmaya zorladığı takdirde Hamas'tan adım atmasını isteyebileceğini” söyledi.

  Meşal, “uluslararası toplumun, İsrail'le karşılaştırıldığında zayıf taraf olduğu için Hamas'a baskı yaptığını” ileri sürerek, “Bu adil değil. Bu nedenle Filistin halkı bu baskıyı reddediyor. Bu ikiyüzlülük” ifadesini kullandı.

  Meşal, “Hamas'ın Filistin topraklarının işgalinin sona erdirilmesini istediğini” belirtti. “Duygularımızın barış ve ümitten yana, dünyadaki tüm insanların iyiliğinden yana olduğundan emin olabilirsiniz, ancak topraklarımızı işgal edenden ya da halkımıza karşı saldırganlık yapandan yana değil” diyen Meşal, “yasal hakları olmadan barış; işgalle istikrar ve işgalle barış olmayacağını” ifade etti.

  Meşal, “dünyanın Hamas'ın hedeflerini elde etmesini desteklemesi gerektiğini, kurbanın kendilerini olduğunu” savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı