Dünya Haberleri

DÜNYA

  Meşal’e VIP ağırlama

  Hürriyet Haber
  21.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ziyareti büyük gürültü kopartan Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’in Ankara’dan sonraki durağı İran’ın başkenti Tahran oldu. İsrail, ABD ve AB, Hamas’ın para musluğunu kısmaya çalışırken, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İslam alemini Filistinlilere yıllık mali yardım yapmaya çağırdı.

  Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas’ı finanse etmek için dünya çapında kampanya başlatırken, İKÖ de Filistin’e yönelik yardımı serbest bırakıyor.

  HAMAS’ın siyasi lideri Halid Meşal, Türkiye’de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül dışında devlet büyükleri ile görüşemezken Ankara’dan sonra gittiği İran’da özel muamele gördü. Meşal’i kabul eden İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İslam alemini Filistinlilere yıllık mali yardımda bulunmaya çağırdı.

  İran devlet televizyonundaki habere göre, başkent Tahran’da Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal ile görüşen Ayetullah Hamaney, "Bütün Müslümanların Filistinlilere yıllık mali yardımda bulunması için bir plan geliştirmek lazım" diye konuştu. Bu yardımın Müslümanlarla Filistin davası arasında önemli bir bağ kuracağına işaret eden Ayetullah Hamaney, bunun dünyada da önemli bir etkisinin olacağını söyledi.

  İLAHİ VAATLER

  İsrail’i tanımayı kabul etmeyen ve İsraillilerle müzakerelere yanaşmayan Hamas’ın bu pozisyonuna da destek veren Hamaney, Filistinli mültecilerin geri dönmesini ve Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmasını istedi. Hamaney, "Bu kırmızı çizgilere saygı, zafere giden tek yoldur. Direnişin güçleri, bütün kapıların kapalı görüldüğü bir zamanda mücadeleye devam ediyor. İlahi vaatler birbiri ardına gerçek oluyor" dedi ve bu vaatleri, İsrail’in geçen yaz Gazze Şeridi’ne çekilmesine atfen "Gazze’nin kurtuluşu" ve Hamas’ın "Filistin seçimlerini kazanması" olarak sıraladı.

  İsrail, Filistin’e yönelik ayda 50 milyon dolarlık vergi gelirini keserken Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas liderliğindeki Filistin hükümeti için dünya çapında kampanya başlattı. Kampanya ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Hamas’ın kontrol altında tutulması için başlattığı Ortadoğu gezisine denk geldi. ABD ve Avrupa ülkeleri, Hamas iktidarına doğrudan mali yardımda bulunmayacaklarını açıklamıştı. Müslüman Kardeşler’in liderlerinden Muhammed Hilal, "Destekçilerimiz Filistin davası ve Hamas’ı desteklemek için gelirlerinin dörtte birini bağışlamaya hazır" dedi. İslam Konferansı Örgütü de önceden planlanan kurumsal ve mali yardımda bulunmaya hazırlanıyor.

  Abbas’tan Haniye’ye hükümet kurma görevi

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün Gazze’de HAMAS yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmelerden sonra konuşan HAMAS liderlerinden Mahmud Zahar, "Abbas yarın (bugün) İsmail Haniye ile birebir görüşme yapacak ve başbakan adayımız olan Haniye’ye hükümeti kurma görevini resmen verecek" dedi. Haniye, El Fetih’in de içinde olacağı geniş tabanlı bir hükümet hedeflediğini açıkladı. Fakat El Fetih bunu reddediyor. İslami Cihad da dün bu görüşmelerden önce yaptığı açıklamada hükümete katılmayacağını bildirdi. Gün boyu süren görüşmelerde HAMAS, İsrail’in 1967 öncesi sınırlarına çekilmesi koşuluyla uzun vadeli ateşkese hazır olduğu sinyali verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı