GeriDünya ‘Meryem’e izin çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Meryem’e izin çıktı

‘Meryem’e izin çıktı
refid:15095573 ilişkili resim dosyası

Lübnan’da ‘Meryem’ krizi aşılmak üzere. Geçen pazar günü yola çıkacağı açıklanan, ancak Lübnan Hükümeti’nin itirazı nedeniyle beklemek zorunda kalan ‘Meryem’ciler, geç de olsa istediklerini elde ettiler. Yalnızca kadın aktivistlere açık olduğu için adını Meryem Ana’dan alan Gazze’ye yönelik bu son insani yardım seferi, Fransız bandralı ‘Julia’ adlı gemiyle gerçekleşecek.

Pazar gecesi Lübnan televizyonlarına konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Lübnan Ulaştırma Bakanı Ghazi Aridi, şu anda Trablusşam Limanı’nda bulunan geminin, Güney Kıbrıs istikâmetinde yola çıkmasını onayladıklarını söyledi. Gemi, Güney Kıbrıs’ta yolculuğuna kısa bir süre mola verdikten sonra Gazze’ye gidecek. BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmemek için Lübnan, Kıbrıs formülünü geliştirdi. Julia gemisinin birkaç gün içinde yola çıkması bekleniyor. İsrail, ablukayı kırmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Filistin kanadı, Lübnanlı kadınların bu eylemini daha başlamadan sevinçle karşıladı. Filistinli kaynaklardan edinilen bilgiye göre Gazzeliler, “Meryem”ciler bir şekilde Gazze’ye kadar ulaşamasa dahi, temsilî bir karşılama yaparak İsrail’in abluka siyasetine yönelik tepkilerini bir kez daha dünyaya duyuracaklar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle