GeriDünya Merkel'in sağ kolu yeni lider
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel'in sağ kolu yeni lider

Merkel'in sağ kolu yeni lider

Almanya’da Başbakan Angela Merkel dün 18 yıl sonra Hıristiyan Demokrat Birliği Partisi’nin genel başkanlığını bıraktı. Merkel'in yerine, 'Mini Merkel' lakaplı parti genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer seçildi.

ALMANYA’da kademeli olarak siyasetten çekilme kararı alan Başbakan Angela Merkel’in, Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) genel başkanlığı dün Hamburg’da düzenlenen parti genel kuruluyla sona erdi. Merkel’in yeniden aday olmadığı genel kurulda, genel başkanlık için partinin genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, eski milletvekili Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn yarıştı. Seçimlerin ilk turunda Kramp-Karrenbauer, 999 geçerli oyun 450’sini aldı. Merz 392 ve Spahn da 157 oyda kaldı. Adayların hiçbirinin delege sayısının yarısından fazlasının oyunu alamaması nedeniyle seçimlerde ikinci tura geçildi. İlk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda ‘Merkel’in sağ kolu’ olarak bilinen Kramp-Karrenbauer, 999 geçerli oyun 517’sini alarak CDU’nun yeni genel başkanı oldu.

‘KİTLE PARTİSİ’ VURGUSU

Kramp-Karrenbauer, CDU Genel Başkanlığı’na seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, artık partideki bütün kanatların ve bütün üyelerin CDU’nun bir kitle partisi olarak kalması ve şekillenmesi konusunda çaba göstermesi gerektiğine işaret etti. İlk tur oylamadan önce yaptığı konuşmada da Kramp-Karrenbauer, partinin adında Hristiyan ibaresinin bulunduğuna dikkat çekerek, partinin değerler pusulası konusunda “yanlış anlamalara” izin vermemesi gerektiğini savundu. CDU’nun Avrupa partiler coğrafyasında ayakta kalan son büyük kitle partisi olduğunu belirten Kramp-Karrenbauer, “Bunun böyle kalmasını istiyorum” dedi. Kramp-Karrenbauer’in Merkel’in çizgisinde kalacağı belirtiliyor.

ADAYINA İŞARET ETTİ

Nisan 2000’den beri CDU genel başkanlığında bulunan ‘Mutti’ (Anne) lakaplı Merkel, veda konuşmasında partinin geleceğine ilişkin önemli mesajlar verdi. Merkel, partisine ‘meselelerin özüne odaklanma’ çağrısında bulundu; geçmişte hiç bitmeyen tartışmaların CDU ve CSU’yu nereye sürüklediğinden büyük bir ders alınması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında ‘Mini Merkel’ olarak adlandırılan eski Saarland Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in geçen yılki seçim başarısına yer ayıran Merkel’in bu yolla Kramp-Karrenbauer’i desteklediği yorumu yapıldı.

Merkelin sağ kolu yeni lider

‘TÜRKİYE’ ÖRNEĞİ

Merkel başarıları arasında göçü yönlendirmek için 2016 yılında Türkiye ve AB arasında yapılan mülteci anlaşmasını da saydı. Partisi Hıristiyan Demokratları Batılı değerlere sahip çıkmaya ve insan onurunun dokunulmazlığını hep en önde tutmaya çağıran Merkel şöyle konuştu: “Biz Hıristiyan Demokratlar sınır koyarız, ama asla kimseyi dışlamayız. Biz Hıristiyan Demokratlar tartışırız, ama asla kimseyi kimseye karşı kışkırtmayız. Biz insan onurunun dokunulmazlığında ayrım yapmayız. Biz kimseyi kimseye karşı kullanmayız.”

Merkel, “Bu görev benim için büyük bir onurdu” sözleriyle biten konuşmasının ardından sekiz dakika boyunca delegelerden alkış aldı. Merkel bu anlarda gözyaşlarına hâkim olamadı.

KISA ADI A.K.K.

‘Mini Merkel’ ve ‘AKK’ lakaplı 56 yaşındaki Annegret Kramp-Karrenbauer, geçmişteki seçim başarıları ve Merkel’in devamı niteliğindeki politikaları nedeniyle parti elitinin desteklediği bir isim.

Saarland eyaletinde Yeşiller ve Özgür Demokratlar Partisi ile koalisyon kuran ‘Mini Merkel’in son dönemde politik yapının parçalandığı ülkede birleştirici bir görev üstlenebileceği belirtiliyor.

Kramp-Karrenbauer suç işleyen mültecilerin Schengen bölgesine girişini yasaklamak istiyor.

9 Ağustos 1962 tarihinde Völklingen’de dünyaya gelen Kramp-Karrenbauer, pazar günleri kiliseye gidip cuma günleri et yemeyecek kadar sıkı bir Katolik olarak büyütüldü.

Katolik ve işçi sınıfı bir aileden gelen politikacı, göç, kürtaj ve geleneksel evlilik konularında muhafazakâr bir yapıda. Üniversitede hukuk ve siyaset bilimi öğrenimi gördü.
Annegret Kramp-Karrenbauer, 10 Ağustos 2011’de Saarland Başbakanı seçildi. 2017 yılı eyalet seçimlerinde de oyların yüzde 40’tan fazlasını aldı ve büyük bir başarıyla ikinci kez başbakan seçildi.

2011-18 yılları arasında Saarland Başbakanı olarak görev yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk kadın oldu. Kramp-Karrenbauer, Şubat 2018’den bu yana CDU’nun genel sekreteri olarak görev yapıyor.

Uzun adının kısaltması olan A.K.K. harfleriyle anılan Annegret Kramp-Karrenbauer, Saarland Başbakanı olduğu dönemde Türk politikacılara, Türkiye’deki anayasa referandumu için kampanya yasağı getirerek seçmenden destek bulmuştu.

BİLGİ NOTU

Merkel, eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl’un ardından en uzun süre CDU liderliği yapan ikinci isim oldu. 2005’ten beri Başbakan olan Merkel 29 Ekim’de, genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. İki eyalette yerel seçimlerde partisinin ciddi oy kaybı üzerine bu kararı alan Merkel, 2021’e kadar başbakan olarak görevde kalmak istiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle