Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel'e Dört Özgürlük Ödülü

  Deutsche Welle Türkçe
  21.04.2016 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa'daki liderlik çabalarından ötürü layık görüldüğü Dört Özgürlük Ödülü'nü Hollanda'da teslim aldı.

  Merkele Dört Özgürlük Ödülü

  ABD'nin eski başkanlarından Franklin D. Roosevelt adına dönüşümlü olarak her yıl Hollanda ve ABD'de verilen Dört Özgürlük Ödülü'ne bu sene Avrupa'daki etik liderliğinden ötürü Almanya Başbakanı Angela Merkel layık görülmüştü.

  Merkele özgürlük ödülü verilecekMerkel'e özgürlük ödülü verilecek

  Ödül bugün Hollanda'nın Middelburg kentinde düzenlenen törenle Hollanda Kral ve Kraliçesi tarafından Merkel'e takdim edildi. Ödülün Merkel'e borç krizi, Ukrayna krizi ve mülteci krizindeki çabalarından ötürü verildiği bildirildi.

  Merkele Dört Özgürlük Ödülü

  Başbakan Merkel, teşekkür konuşmasında Avrupa'nın mülteci krizini ortaklaşa çözmesi gerektiğini yineledi. Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasını savunan Merkel, bu anlaşmanın 'kaçakçıların iğrenç iş modeline karşı gerçek bir perspektif sunduğunu' söyledi.

  Merkel, mültecilerin Avrupa'ya dayanışma içinde dağıtılması ve kaçışın nedenleri ile mücadeleye yoğunlaşılması gerektiğini ifade etti.


  Merkele Dört Özgürlük Ödülü

  Dönüşümlü olarak bir yıl Roosevelt'in ailesinin geldiği yer olan Hollanda'nın Middelburg'da, bir yıl da ABD'nin New York kentinde verilen ödül, eski ABD Başkanı'nın 1941 yılında ABD Kongresi'nde dile getirdiği "düşünce, inanç, vicdan ve güvenli şekilde bir arada yaşama özgürlüğü" konusundaki düşüncelerinin yaşatılması amacıyla veriliyor.

  1982 yılından bu yana dağıtılan ödülleri daha önce John F. Kennedy, Hollanda Kraliçesi Juliana, Jimmy Carter, Nelson Mandela, Malala Yusufzay ve Kofi Annan gibi isimler layık görüldü.

  Merkele Dört Özgürlük Ödülü


  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı