GeriDünya Merkel’e bir darbe de Hessen’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel’e bir darbe de Hessen’de

Merkel’e bir darbe de Hessen’de

Almanya dün Hessen eyaletindeki seçimlere kilitlendi. İki hafta önce Bavyera’daki seçimlerde Merkel’in başbakanlığındaki büyük koalisyon ortağı partilerin hezimete uğraması, Hessen’deki seçimleri federal hükümetin kader seçimine çevirdi.

 4.4 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Hessen’da oy verme işlemi 18.00’de sona erdi ve sandık çıkış anketleri yayınlandı. İlk tahminlere göre, Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Birlik (CDU) 2013’teki seçimlere kıyasla yaklaşık 10.5 puan kaybederek yüzde 27.9’da kaldı. 1966’dan bu yana en kötü sonucu alan CDU seçimlerden birinci çıksa da, sonuçların fedaral hükümette sarsıntıya yol açması bekleniyor.

ASIL KAZANAN YEŞİLLER

Sosyal Demokrat Parti (SPD) de benzer kayıpla yüzde 20 aldı. Yeşiller’in oy oranı, ciddi artışla yüzde 19.5’e yükseldi. Hessen’de CDU ile Yeşiller koalisyonu hükümetteydi. Bu tabloya göre; oy oranları mevcut yerel hükümetin devamı için yeterli değil. Hessen yönetimini oluşturan bu iki partinin iktidarlarını sürdürebilmek için yüzde 7.5 oy alan Hür Demokrat’larla (FDP) üçlü koalisyon kurmaları bekleniyor. Seçimlerde aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yüzde 12.1, Sol Parti ise yüzde 6.6 oy aldı. Hessen’de de eyalet meclisine girmeyi başaran AfD, Almanya’nın 16 eyaletinde temsil ediliyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle