Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel: Türkiye İslam aleminde önemli arabulucu rolü oynuyor

  BERLİN (A.A)
  16.02.2006 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin İslam aleminde önemli bir arabulucu rolü oynadığını söyledi.

  Merkel, Stern dergisine verdiği demeçte, “İslam alemiyle yaşanan krizin Türkiye'nin AB üyeliğine ne şekilde etkisi olabileceği” sorusu üzerine, “Türkiye İslam aleminde önemli bir arabulucu rolü oynuyor. Buna seviniyorum. Türkiye ile AB üyeliğine ilişkin ucu açık müzakereler bundan bağımsız olarak sürdürülüyor” dedi.

  Türklerin Alman toplumuna uyum konusunun yeniden tartışılmaya başlandığının hatırlatılması ve yabancılarla ilgili nasıl bir politika izlemeyi düşündüğünün sorulması üzerine de Merkel, Almanca öğrenilmesinin gelecekte iyi bir meslek sahibi olunabilmesi için önemli olduğunu, bu nedenle bilinçli olarak Maria Böhmer'i göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı olarak atadığını ve bu konu hakkında kendisinin de bizzat çaba harcayacağını belirtti.

  MERKEL, ALMANYA'DAKİ TÜRKLERİN TUTUMUNU ÖVDÜ

  Merkel, İslam alemini rahatsız eden karikatürlerle ilgili olarak Almanya'da yaşayan Müslümanların şiddete karşı çıkmalarından da memnuniyet duyduğunu, çok sayıda kuruluşun tek çatı altında toplanmasına da sevindiğini ifade ederek, bu çatı derneğin yöneticileriyle görüşeceğini, kiliselerin de daha yoğun şekilde diyalogu aramalarının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

  Dünya Futbol Şampiyonası sırasında Alman Silahlı Kuvvetleri'nin de yurt içinde görev yapmasını isteyip istemediği sorusuna karşılık olarak da Merkel, “Bunu federal hükümette kimse istemiyor. Yine de Batılı toplumların genel olarak terör tehdidi altında olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Dünya Futbol Şampiyonası'ndaki güvenlik itinayla planlanmalı. Sadece statlardaki güvenlik söz konusu değil. Her akşam binlerce kişi büyük perdelerde maçları izleyecek. Acil bir durum ortaya çıkarsa hangi güçleri harekete geçirebileceğimizi düşünmemiz lazım. Bu konuda sorumluların görüşleri doğrultusunda hareket edeceğim” dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı