Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel, Trump'ı eleştirdi

  AA
  29.06.2017 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyanın sorunlarının tecrit ve korumacılıkla çözülemeyeceğini söyleyerek ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi.

  Merkel, geçen hafta düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi ile gelecek hafta yapılacak G20 Zirvesi'ne ilişkin Federal Meclis'te yaptığı açıklamada, AB Liderler Zirvesi'nin canlılık ve güven sinyali verdiğini belirtti. Avrupa'nın geleceğine iyimser baktığını ifade eden Merkel, bunun, AB'deki tüm ülkelerin birlikte çalışma ruhundan ve Almanya ile Fransa'nın uyumundan kaynaklandığını kaydetti.

  Zirvede ele alınan konuların Avrupa'nın gelecekte dünyada nasıl bir rol oynayacağıyla ilgili olduğunu vurgulayan Merkel, iklim değişikliğiyle mücadele, uluslararası terörizm tehdidi, küreselleşme ve dijitalleşme kaynaklı fırsatlar ile göçün tüm ülkeleri ilgilendirdiğine işaret etti.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın korumacı politikasını eleştiren Merkel, "Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir. Çağın sorunlarına sadece birlikte doğru cevaplar vermeyi başarabiliriz. Bu, G20 için geçerli olduğu gibi AB için de geçerlidir." değerlendirmesinde bulundu.

  AB'nin Paris İklim Anlaşması'nın arkasında olduğunu ve bu anlaşmayı hızlıca uygulamaya koyacağını vurgulayan Merkel, "ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan vazgeçmesinin ardından anlaşmanın başarıya ulaşması için her zamankinden daha kararlıyız." ifadesini kullandı. Merkel, iklimin korunmasının dünyanın var oluşuyla ilgili bir sınav olduğunu belirterek, Almanya'nın bu konuda ödevlerini yerine getirmesi gerektiğini ve anlaşmanın müzakereye açık olmadığını bildirdi.

  Etiketler: ALMANYA , ALMAN , MERKEL
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı