Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel koalisyonu

  Hürriyet Haber
  18.09.2005 - 20:03 | Son Güncelleme:

  Almanya'da bugün yapılan genel seçimlerinin ilk sonuçlarına göre Alman Birlik Partileri seçimleri yüzde 1 farkla kazandı. İktidardaki Sosyal Demokrat Parti yüzde 34 oy aldı.

  Almanya'da bugün yapılan genel seçimlerde sandıklar TSİ 19.00'da kapandı. 

  Almanya'da şu ana kadar sayılan oylar sonucunda, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Birlik partileri (CDU/CSU), Federal Meclis'te (Bundestag) eşit sayıda koltuğa sahip.

  Şu ana kadar alınan sonuçlara göre, SPD ile Birlik partileri mecliste 222'şer koltuk kazandı.

  Bu sonucun alınmasında bazı seçim bölgelerinde SPD'nin oy çokluğundan dolayı fazla milletvekili çıkarmasının etkili olduğu bildirildi.

  Mecliste Hür Demokrat Parti'nin (FDP) 62, Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin 53, Sol Parti'nin de 52 koltuk kazanması bekleniyor.

  Son sayımlara göre, Birlik partilerinin oy oranı yüzde 35, SPD'nin yüzde 34, FDP'nin yüzde 10, Sol Parti'nin yüzde 8,5, Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin de yüzde 8,1.

  CDU'lu Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch, beklediklerinden çok daha az oy aldıklarını belirterek, seçim sonuçlarından dolayı büyük hayal kırıklığına uğradığını, ancak SPD ile Yeşiller'in çoğunluğu sağlayamamasına da sevindiğini ifade etti.

  CDU'lu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Jürgen Rüttgers de seçim sonuçlarından hayal kırıklığı duyduğunu, böyle bir seçim sonucu beklemediğini, ancak seçim sonuçlarının CDU Genel Başkanı Angela Merkel'e açıkça verilen bir görev anlamına geldiğini söyledi.

  Almanya'da 299 seçim bölgesinden sadece Dresden kentindeki 160 numaralı seçim bölgesinde, aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) Milletvekili adayı Kerstin Lorenz'in ölümü nedeniyle seçimler 2 ekimde yapılacak.

  Almanya'da 2002 yılında yapılan genel seçimlerde SPD yüzde 38,5, CDU/CSU da yüzde 38,5, Yeşiller yüzde 8,6 ve FDP de yüzde 7,4 oranında oy almıştı.

  FISHER: SONUÇ ÇOK İYİ

  Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin aldığı seçim sonucunun çok iyi bir sonuç olduğunu söyledi.

  Fischer, “Yeşiller'in aldığı iyi bir sonuç. SPD ile çoğunluk sağlayamadığımıza üzülüyorum, ancak Birlik partilerinin (CDU/CSU) Hür Demokrat Parti (FDP) ile çoğunluğa ulaşamadığına da memnunum. Biz bu seçim sonuçlarıyla gurur duymalıyız” dedi.

  Fischer, bu iyi seçim sonucuna rağmen, muhalefete gitmeye de hazırlıklı olmaları gerektiğini ve muhalefeti de en iyi şekilde yapacaklarını kaydetti.

  Birlik 90/Yeşiller Partisi eş başkanları Claudia Roth ve Reinhard Bütikofer de, seçim sonuçlarından dolayı partilerinin gurur duyması gerektiğini belirttiler.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı