GeriDünya Merkel ''Jamaika''dan umutlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel ''Jamaika''dan umutlu

Merkel ''Jamaika''dan umutlu

Angela Merkel, Yeşiller ve FDP ile koalisyon kurulması konusunda umutlu olduğunu söyledi. SPD lideri Schulz ise Merkel’in girişimlerinin başarısız olması halinde‚ ''büyük koalisyona'' gitmeyeceklerinin altını çizdi.

Almanya'da iki haftadır devam eden koalisyon ön görüşmelerinde ilk tur tamamlandı. Hristiyan Demokrat Birlik partisi (CDU) lideri ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, olası koalisyon ortakları Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, ''Önümüzde zorlu görüşmeler var, ancak birlikte denersek ve yeterince üzerinde çalışırsak sonuca ulaşabileceğimize inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

BİRÇOK MADDEDE UZLAŞMA

Adını söz konusu partilerin renklerinden alan ''Jamaika Koalisyonu''nu kurma girişimlerine devam eden taraflar, ailelerin üzerindeki mali yükü azaltma, çocuk yardımını artırma ve çocuklar arasında yoksullukla mücadele konularında uzlaşma sağladı.

Taraflar aynı zamanda Almanya'nın NATO‘daki ve diğer örgütlerdeki rolünün teşvik edilmesi, Fransa'yla işbirliğinin güçlendirilmesi ve Rusya'yla iyi ilişkilerin devam ettirilmesi gibi konularda da görüş birliğine vardı.

UZLAŞMA SAĞLANAMAYAN KONULAR

Görüşmelerde; kömür üretiminin sonlandırılması, göç politikaları, iklim değişikliğiyle mücadelede izlenecek yol, savunma harcamalarının artırılması gibi konularda hâlâ anlaşma sağlanamadı.

FDP lideri Christian Lindner, koalisyon olasılığını yüzde 50 gördüğünü söylerken; Yeşiller milletvekili Jürgen Trittin, Alman Birinci Televizyonu ARD'ye yaptığı açıklamada, ''12 ayrı konuda 10 gündür devam eden görüşmelerden sonra tarafların hâlâ hangi konularda görüş ayrılıkları yaşadıklarına ilişkin dahi bir uzlaşmaya varamadıklarını'' ifade etti.

TÜRKİYE KONUSUNDAKİ GÖRÜŞ AYRILIKLARI

Söz konusu partiler arasında Türkiye'nin AB üyeliği konusunda da derin görüş ayrılıkları bulunuyor. Merkel, Türkiye'nin üyeliğine karşı olmasına rağmen, üyelik müzakereleri konusunda atılan imzalara bağlı kalacaklarını çeşitli vesilelerle vurgulamıştı. CDU'nun kardeş partisi CSU ise müzakerelerin durdurulmasından yana. Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) Federal Meclis'teki Parti Grubu Başkanı Alexander Dobrindt, kurulacak bir koalisyon hükümetinin "Türkiye'nin AB üyesi olamayacağı" konusunu net bir şekilde savunması gerektiğini söylemişti.

Liberal FDP, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin resmen sona erdirilmesini talep ederken; Yeşiller ise müzakerelerin zaten ilerlemediğine dikkat çekerek, resmen durdurulmasının yanlış bir sinyal olacağını vurguluyor.

Merkel Jamaikadan umutlu

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (04.11.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle