Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel: İran kırmızı sınırı aştı

  A.A.
  04.02.2006 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail'in mevcudiyet hakkını tanımayanların ve Yahudi soykırımını inkar edenlerin, Almanlardan hiçbir şekilde hoşgörü bekleyemeyeceğini söyledi. İran'ın orta menzilli füzeler geliştirdiğini ve nükleer silah imal etme çabası içinde olduğunu söyleyen Merkel, "İran, kendisinin de çok iyi bildiği bir kırmızı sınırı aşmıştır" dedi.

  Başbakan Merkel, bugün başlayan 42. Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İran kriziyle ilgili olarak, bu ülkenin nükleer silah imal etmesinin önlenmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "İran, kendisinin de çok iyi bildiği bir kırmızı sınırı aşmıştır.  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın açıklamaları kabul edilemez. İsrail'in mevcudiyet hakkını tanımayan ve Yahudi soykırımını inkar edenler bizim geçmişimizden dolayı, bu konuda en ufak bir hoşgörü göstermemizi bekleyemezler."

  Merkel, İran'ın nasıl bir tehdit oluşturduğu şeklindeki bir soruya karşılık da, bu ülkenin orta menzilli füzeler geliştirdiğini ve nükleer silah imal etme çabası içinde olduğunu ifade ederek, bu nedenle sadece İsrail'in değil Avrupa ülkelerinin de endişe duyması gerektiğini kaydetti.

  Angela Merkel, tüm anlaşmazlıklara rağmen İran'la anlaşmaya varabileceklerini, bu konuda Rusya'nın tutumunun da önemli olduğunu belirtti.

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın, ülkesinin uluslararası anlaşmalara uyduğunu, bu nedenle neden eleştirildiğini anlayamadığını ifade etmesi üzerine de Merkel, şunları söyledi: “Öncelikle Ahmedinejad'ın açıklamalarına da değinseydiniz sevinirdim. Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın kararlarına karşı geldiniz. Rusya'yla görüşmenize sıcak bakılması bile ABD'nin bir uzlaşma çabası olarak değerlendirilmeli. Maalesef başarısız kaldı.”

  Birlik 90/Yeşiller Partisi eski Eş Başkanı Angelika Beer'in, tüm İran halkının Ahmedinejad'la bir tutulamayacağı şeklindeki görüşüne karşılık da Merkel, “Bu doğru, ancak Ahmedinejad İran adına açıklama yapıyor ve ben de bu açıklamaları ciddiye alıyorum. Tüm halk kendisi gibi düşünmüyor olabilir, ancak açıklamaları kabul edilemez” dedi.


  Filistin bölgelerinde yapılan seçimlere de değinen Merkel, radikal dinci Hamas'ın seçimleri kazanması yönünde Filistin halkının aldığı karara saygı duyduklarını, aynı zamanda endişelendiklerini de belirterek, Filistin bölgelerine yapılan yardımların sürdürülebilmesi için Hamas'ın, İsrail'in mevcudiyet hakkını kabul etmesi ve şiddetten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

  Merkel, Irak'ta demokratik yapıların geliştirilmesini desteklediklerini, polis ve askerlerin eğitimi konusunda çaba harcadıklarını ve bu ülkeye yardımcı olmak amacıyla 4 buçuk milyar dolarlık borcunu sildiklerini belirtti.

  Merkel, Afganistan'daki gelişmelerin de, ortak çabaların, istikrarsız bir ülkenin adım adım nasıl istikrarlı hale getirilebileceğini gösterdiğini kaydetti.

  Dünyada Soğuk Savaş döneminden sonra terörizm ya da güvenilir olmayan rejimlerin kitle imha silahlarına sahip olması gibi yeni tehditlerin ortaya çıktığına işaret eden Merkel, bu tehditlere karşı başarılı şekilde mücadele edebilmek için Avrupa içindeki işbirliğinin ve Atlantik ötesi ilişkilerin çok önemli olduğunun altını çizdi.

  Merkel, NATO'nun, yeni tehditlerin tartışıldığı, ortaya çıkan bölgesel krizlerin siyasi açıdan görüşüldüğü, siyasi ve askeri kararların koordine edildiği bir kuruluş haline gelmesi gerektiğini belirterek, NATO'nun kaynaklarının sınırlı olduğunu, bu nedenle AB ülkeleri ne kadar birlik içinde hareket ederlerse NATO'nun da o ölçüde başarılı olacağını söyledi.

  NATO ve AB'nin birbirleriyle rekabet içinde olmamaları, birbirlerini tamamlamaları gerektiğini ifade ederek, günümüzde çok çeşitli tehditlerin bulunduğunu, bu tehditlere karşı hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi için BM'nin de yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

  Merkel, bazı Avrupa gazetelerinde yayınlanan İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerle ilgili bir soruya karşılık da, basın özgürlüğünün çok önemli olduğunu, ancak Alman anayasasında din özgürlüğünün de önemli bir yer aldığını belirterek, bu karikatürlerle Müslümanların rencide edildiğine inandığını, ancak şiddet tehditlerini hiçbir şekilde kabul edemeyeceklerini söyledi.

  Merkel, bu konuda tartışmaların yapılmasının doğal olduğunu, ancak hükümetlerin bu tartışmalara katılmalarının uygun olmadığını, bu görüşleriyle Danimarka hükümetinin yalnız kalmadığını kaydetti.

  42. Münih Güvenlik Konferansı'na Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı