GeriDünya Merkel’in kızlar kampı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel’in kızlar kampı

Almanya’da düne kadar 18 Eylül’de yapılacak seçimlerin mutlak galibi olarak görülen Hıristiyan Demokrat Birliği’nin başbakan adayı Angela Merkel, rakibi Gerhard Schröder’in son anda atağa geçmesi üzerine yeni strateji belirlemek için dün kadın danışmanlarıyla bir araya geldi.

KADIN politikacılar genelde feminist görünmemek için siyaset hayatında kadın kamplaşması yaratmamaya çalışırken Merkel’in kadın danışmanlarından oluşan bir grubu buluyor. ‘Kızlar kampı’ diye anılan bu grupta Özel Kalem Müdürü Beate Baumann (41), akıl hocası Eva Christiansen (35) ve en büyük eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya’daki kurmayı olan Hildegard Müller (38) var.

Feminist yazar Alice Schwarzer’e göre, pazar günkü seçimlerde Merkel’in iktidara gelmesi halinde ‘erkeklerin yönettiği erkek toplumu’nda büyük bir devrim yaşanacak ve kadınlar kendilerini büyük ölçüde ifade etme fırsatı yakalayacak. Almanya’da kararsız oyları yüzde 20’lerde seyrediyor ve bunların büyük bir kısmını ise kadınlar oluşturuyor. Schröder, seçimlere birkaç gün kala oylarını toparlamaya çalışırken, ‘kızlar kampı’ da kadın oylarıyla Schröder’e set çekmeyi umuyor.

Beate Baumann: Cambridge Üniversitesi’nde dil eğitimi almış olan Baumann, Merkel’in sağ kolu gibi. Basın toplantılarında bile şifreli jestleriyle Merkel’e yön verdiği, onu kitlelerle buluşturduğu söyleniyor. Kimine göre o genelde sönük bir ifadesi bulunan Merkel’e ‘hayat veren’ kişi.

Eva Christiansen: İktisat eğitimi almış olan Christiansen, iyi bir haber ağına sahip olan tecrübeli bir gazeteci. Bugünlerde en önemli işi Eski Maliye Bakanı Oskar Lafontaine’ın önünü kesmek için aşırı sola karşı muhafazakarları harekete geçirmek.

Hildegard Müller: Hıristiyan Demokratların gençlik kollarının ilk kadın lideri olan Müller, CDU milletvekili ve yeni kabinede görev alması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle