Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel’e seçim sınavı

  Hürriyet Haber
  09.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da bugün seçim var. Merkel Hükümeti’nin Yunanistan’a dev krediye onay almasından üç gün sonraya gelen bu seçimler, Almanya’da siyasi dengeleri değiştirebilir.

  EKONOMİK krizin en çok vurduğu eyaletlerden olan Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya bölgesinde bugün eyalet seçimleri var. Başbakan Angela Merkel Hükümeti’nin Yunanistan’a 22.4 milyar euro’luk krediye meclisten onay almasından birkaç gün sonraya denk gelen bu seçim, federal hükümet için bir referandum özelliği taşırken, sonuçları Almanya’daki siyasi dengeleri etkileyebilir.

  Reformlar etkilenir

  Federal hükümette olduğu gibi NRW diye anılan eyalette de Hıristiyan Demokratlar (CDU) ile Hür Demokratların (FDP) iktidarı sözkonusu. Koalisyonun seçimleri kaybetmesi durumunda Merkel Hükümeti’nin federal düzeydeki vergi ve sağlık reformu tehlikeye girebilir. Çünkü eyaletteki parti aritmetiğinin değişmesi halinde NRW’nin Eyaletler Meclisi’ne yollayacağı temsilcilerin siyasi rengi de değişecek. Bu durumda Federal Alman Parlamentosu’nun kararlarında söz sahibi olan Eyaletler Meclisi’nde iktidarın işi zorlaşacak. Die Zeit Gazetesi, seçim sonuçlarının her halükarda Merkel için bir dönüm noktası olacağını savunarak, “Merkel, başbakanlığının zirvesine çıkabilir de kendisini yeni bir başlangıcın eşiğinde bulabilir de” dedi. Merkel, Eylül ayında ikinci kez hükümet kurmuş, bu defa FDP ile koalisyon ortağı olmuştu.

  Türk oyları belirleyici

  100 bini Türk, 13 milyon 264 bin seçmenin bulunduğu eyalette, çeşitli partilerden Türkiye kökenli 35 milletvekili adayı eyalet meclisine girebilmek için yarışacak.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı