GeriDünya Merkel’e "nükleer darbe"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel’e "nükleer darbe"

Merkel’e "nükleer darbe"
refid:17397283 ilişkili resim dosyası

Partisinin 58 yıldır iktidarda olduğu ülkenin en zengin eyaletini seçimlerde kaybeden Almanya Başbakanı Merkel, eyalet Başbakanı Stephan Mappus ile düzenlediği basın toplantısında, Japonya’daki nükleer krize yenildiklerini söyledi.

YEŞİLLER ZAFER SARHOŞU / FOTO GALERİ

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, önceki günkü seçimlerde ülkenin en zengin eyaleti Baden Württemberg eyaletini kaybetmesinin en büyük nedeninin Japonya’daki nükleer kriz ve Almanların nükleer enerjiye bakışı olduğunu itiraf etti. Baden Württemberg Başbakanı Stefan Mappus ile partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Merkel, ‘Biz seçmenden gerekli mesajı aldık” dedi.

Merkel, dün başkent Berlin’de partisi Hıristiyan Demokrat Birlik’in genel merkezinde konuşmasında Japonya krizinin kendisinin nükleer enerjiye bakış açısını değiştirdiğini söyledi ve Baden-Württemberg ile Rheinland-Pfalz eyaletlerini kaybetmelerinin en büyük nedeninin nükleer kriz olduğunu vurguladı.

Nükleer yanlısıydım, değiştim

Bugüne kadar nükleer enerjinin barışçı bir şekilde kullanımını destekleyenlerden biri olduğunu, ancak Japonya’daki felaketin nükleer santrallerin güvenliği konusunda bir dönüm noktasını oluşturduğunu ifade eden Merkel, bugüne kadar dünyada yaşanan nükleer santral felaketlerinin insan  hatasından kaynaklanmış olduğunu, ancak bu kez büyük bir depremin neler yapabileceğini gördüklerini kaydetti.

Merkel’in ortağı Liberal Demokrat Parti lideri ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de aynı Merkel gibi, seçmenin verdiği mesajı aldıklarını söyledi. Westerwelle, istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorusu üzerine “Hayır. Sorumluluğumuz varsa, sorumluluğumuz vardır” yanıtını verdi.


Oy kaybeden küçük ortak yaktı

Merkel, Baden-Württemberg eyaletinde en fazla oyu alan parti olmalarına rağmen, koalisyon ortakları Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy kaybederek eyalet meclisine girememesi sonucunda bu eyaletteki çoğunluğu kaybettiklerini, bunun kendileri için çok acı veren bir durum olduğunu belirtti. Farklı ortak arayışına girmeyeceklerini vurgulayan Merkel bu yenilgiye rağmen hükümette bir değişiklik de düşünmediklerini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle