Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel’e kızıl uyarı

  Yunus ÜLGER / DÜSSELDORF
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman halkı dün dört eyalette sandık başına gitti. Saarland, Saksonya ve Thüringen’de eyalet meclisi, Türkler’in yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya’da ise yerel seçimler yapıldı. 6.2 milyon Alman’ın oy kullandığı bu seçimler 27 Eylül genel seçimleri için nabız niteliği taşıyor.

  İlk sonuçlara göre federal koalisyonun büyük ortağı Hıristiyan Demokratlar (CDU) iki eyalette en azından tek başına iktidarı kaybetti. Fransa sınırındaki kritik eyalet Saarland ve Thuringia’da yaklaşık yüzde 10 oy kaybına uğrayan Başbakan Merkel’in partisi Saksonya’da ise gücünü korudu. Saarland’da Sosyal Demokratların (SPD) Yeşiller ve “Die Linke” (Sol Parti) ile koalisyon kurması bekleniyor. Bu “kızıl koalisyon” eski Doğu Alman eyaletlerinde sıkça görülse de tarihte ilk kez batıdaki bir eyalette iktidarda olacak.

  Doğu Almanya kökenli Merkel, Die Linke’yi “aşırı sol” bir parti olarak nitelemiş ve “kızıl dalgaya” karşı seçmeni uyarmıştı. Eyalet seçimindeki muhtemel gerilemeye rağmen, Merkel ve CDU, genel seçim anketlerinde SPD ile 11 puanlık farkı koruyor. Merkel hâlâ başbakanlığın açık ara favorisi.

  100 Türk kökenli aday da yarıştı

  Bir milyonu Türk olmak üzere 18 milyon nüfusuyla Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yerel yöneticilerin belirlenmesi için yapılan seçimlerde 100’e yakın Türk kökenli aday da yarıştı. Eyaletteki 14.4 milyon seçmenin 200 bini Türk kökenli. Resmi sonuçlar, birkaç gün sonra açıklanacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı