GeriDünya Merkel: CDU’nun mesajları yerini buldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel: CDU’nun mesajları yerini buldu

Merkel: CDU’nun mesajları yerini buldu

Almanya’nın Schleswig Holstein Eyaletinde seçim sonuçları en çok CDU, Yeşiller ve FDP’nin yüzünü güldürdü. Üç parti de alınan sonuçtan memnun. SPD yöneticileri ise dün yaptıkları seçim sonucu değerlendirmesinde yenilgiyi kabul etti.

SPD’nin Berlin’deki genel merkezinde Schleswig Holstein Eyalet Başbakanı Torsten Albig ile basın mensuplarının karşısına geçen Martin Schulz, kısa konuştu. “Seçimi kaybettik” sözleriyle konuşmasına başlayan Schulz, “Bugün mutlu değiliz. İstediğimiz oy oranına ulaşamadık. Ama biz parti içinde dayanışmamızı sürdüreceğiz. Biz, dayanışma gösteren partiyiz. Torsten Albig başarılı bir kampanya sürdürdü” dedi. Schulz, konuşmasının ardından Albig’e bir buket çiçek vererek seçim kampanyası boyunca yoğun çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Merkel: CDU’nun mesajları yerini buldu
Torsten Albig (solda), Martin Schulz

‘ÖNÜMÜZE BAKACAĞIZ’
Kısa bir seçim değerlendirmesinde bulunan Albig de SPD Genel Merkezini kastederek, “Ben burada büyüdüm. Size zafer getirmek isterdim. Ama sosyal demokratlar dün (pazar günü) kaybetti. Önümüze bakacağız. Biz mücadele ettik. Şimdi federal seçimler için mücadele edeceğiz. Federal seçimlerde en iyi sonucu almak için çalışacağız” dedi. İki politikacı soru almadan basın toplantısını bitirdi.

CDU, YARALARA PARMAK BASTI
Başbakan Angela Merkel ise CDU’lu Daniel Günther ile basın toplantısı düzenledi. CDU’nun Schleswig Holstein’da yaralara parmak bastığı için seçimi kazandığını belirten Merkel, “Eğitim ve ekonomi alanında verdiği mesajlar yerini buldu. Çalışmaların karşılığını aldık. CDU’nun güçlü olduğu ortaya çıktı. Seçmeni ikna etti” dedi. Merkel, kurulacak olası hükümetle ilgili soruya ise “Daniel Günther bunu başarıyla yürütür” cevap vererek topu Günther’e attı.
Günther ise seçimlerle ilgili şunları söyledi: “Bizim için büyük başarı. Schleswig Holstein’e ihtiyacı olan hükümeti kuracağız. Son beş yılda çok az yatırım yapıldı. Yatırım yapacağız. Eğitim politikasına yoğunlaşacağız. İç güveliğe önem verip polisi güçlendireceğiz. Tüm politikalarımızı detaylı anlattığımız için halktan destek aldık. Sayın Merkel ile birlikte elde edilen bir başarı bu. Ortak başarı. Bunu CDU aldı.”

GÜNTHER, JAMAİKA MODELİ İSTİYOR

SEÇİM sonuçlarına göre Schleswig Holstein’da üç koalisyon ihtimali üzerinde konuşuluyor. Yüzde 32 oy oranıyla mecliste 25 sandalyeye sahip olan CDU, iki farklı hükümet olasılığı üzerinde duruyor. Başbakanlık koltuğuna oturacak olan Daniel Günther’in ilk tercihi, ‘Jamaika modeli’ olarak adlandırılan Yeşiller ve FDP ortaklığı. İkincisi ise SPD ile koalisyon. Bir başka olasılık ise SPD’nin, Yeşiller ve FDP ile ‘Trafik Lambası’ adı verilen koalisyon ortaklığı. Ancak bunun gerçekleşme ihtimali çok düşük. Çünkü FDP bu koalisyon modeline sıcak bakmıyor.

İKİ TÜRKİYE KÖKENLİ MECLİSTE

Pazar günü yapılan seçimlerde Türkiye kökenli Özlem Ünsal ile Serpil Midyatlı da SPD’den milletvekili seçildi. Yüzde 26.7 oy oranıyla seçilen Midyatlı, 2009’da da meclise girmeyi başarmıştı. Yüzde 36.6 oy alan Özlem Ünsal ise ilk kez milletvekili oldu.

HANGİ PARTİNİN KAÇ MİLLETVEKİLİ VAR

Pazar günü yapılan seçimlerde 69 sandalyeli meclise CDU yüzde 32 oy oranıyla 25, SPD yüzde 27.2 oy oranıyla 21, Yeşiller yüzde 12.9 oy oranıyla 10, FDP yüzde 11.5 oy oranıyla 9, AfD yüzde 5.0 oy oranıyla beş ve SSW de üç milletvekili gönderme hakkı kazandı. Sol Parti, oylarını artırmasına rağmen yüzde 3.8 oy oranıyla barajın altında kaldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle