GeriDünya Merkel bozgunu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel bozgunu

Dünkü Alman seçimleri CDU lideri Merkel için şokla sonuçlandı. Anketlerde yüzde 42 desteği görünen Merkel, yüzde 35.3’te kaldı. CDU/CSU ile geleneksel ortağı FDP toplam yüzde 44 ile, çoğunluk koalisyonu kuramıyor. Ancak Merkel, hükümeti kurma görevinin kendisine verilmesi gerektiğini söyledi. Yüzde 34.2 oy alan Schröder ise Merkel ile koalisyon kurmayacağını söyledi.

TÜRKİYE’nin de Avrupa Birliği’ndeki geleceği açısından merak ve heyecanla beklediği dünkü Alman erken seçimleri, büyük bir sürprizle sonuçlandı. Anketlerde yüzde 42’ye kadar çıkan Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Lideri Angela Merkel, seçimden birinci çıkmayı başardı. Ancak CDU ve Bavyera’daki ayağı Hıristiyan Sosyal Birliği’nin (CSU) aldığı yüzde 35.3 oy oranı anketlerdeki tablonun çok gerisinde kaldı. CDU/CSU’nun geleneksel ortağı Hür Demokrat Parti (FDP), 2002 seçimlerine göre oylarını yüzde 2.4 oranında artırıp yüzde 9.8’e dayandığı halde iki ekip birlikte çoğunluk koalisyonu oluşturamıyor. CDU/CSU-FDP ortaklığı yüzde 45.1’de kalıyor.

Bu tabloya rağmen Merkel, ilk sonuçların gelmesinden sonra yaptığı açıklamada, hükümeti kurma görevinin birinci partinin lideri olarak kendisine verilmesini beklediğini söyledi, ancak çoğunluk hükümeti kuramayacağını da itiraf etti. Merkel, ‘Muhafazakar-liberal hükümeti kurma hedefimize ulaşamadık’ dedi.

Başbakan Gerhard Schröder ise seçimden ikinci parti olarak çıkmalarına karşın 4 yıl daha başbakan kalmak istediğini söyledi.

KİŞİSEL YENİLGİ

Yedi yıllık iktidardan sonra dünkü erken seçimlerden yüzde 34.2 oy oranıyla ikinci parti olarak çıkan, Başbakan Gerhard Schröder’in Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ise seçim sonucunu ‘Angela Merkel’in kişisel yenilgisi’ olarak ilan etti.

CDU/CSU 2002 yılındaki seçimde yüzde 38.5 oy almıştı. O dönemde birlik partilerinin başbakan adayı, CSU Lideri ve Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber’di. Bu tabloya bakınca Stoiber’in Merkel’den daha fazla oy topladığı görülüyor. Seçim öncesinde başbakan adayları baz alınarak yapılan anketlerde de Schröder’in Merkel’i en az 10 puan geçtiği görülüyordu.

SCHRÖDER’İ İSTİYORLAR

SPD Genel Başkanı Franz Müntefering, seçim sonuçlarını Merkel’in kişisel yenilgisi olarak yorumladıktan sonra, ‘Bu sonuçlar, Sosyal Demokrat Parti’nin, bu ülkenin başbakan olarak Schröder’i istediği konusunda birçok kişiyi ikna ettiğini gösteriyor. Vatandaşlar Schröder’e güveniyor, Bayan Merkel’e ise güvenmiyorlar’ dedi.

Üç koalisyon seçeneği

Merkel seçimden birinci çıktı ama, geleneksel ortağı FDP ile birlikte koalisyonu kurmaya oyları yetmiyor. SPD ise ortağı Yeşiller ile koalisyonu kuramıyor. Bu şartlarda sadece üç formül çıkıyor. 1- CDU - SPD büyük koalisyonu. 2- SPD, Yeşiller ve Sol Parti koalisyonu. 3- SPD-Yeşiller-FDP koalisyonu. Ancak bu üç formülün muhatapları birlikte koalisyon kurmayacaklarını açıkladılar.

SPD: Merkel’in kişisel yenilgisi

SPD Genel Başkanı Franz Müntefering, seçim sonucunu ‘Merkel’in kişisel yenilgisi’ olarak yorumladı. 2002’deki seçimde CDU/CSU’nun başbakan adayı olan Edmund Stoiber (solda) yüzde 38.5’la, Merkel’in şimdi aldığından daha fazla oy elde etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle