GeriDünya Merkel Böhmermann olayında hata yaptığını söyledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel Böhmermann olayında hata yaptığını söyledi

Merkel Böhmermann olayında hata yaptığını söyledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugünkü Gaziantep ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, komedyen Jan Böhmermann’ın ZDF kanalında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren şiiriyle ilgili “kasten yaralayıcı” ifadesini kullandığı için hata yaptığını söyledi.

Berlin’de konuşan Merkel, Böhmaermann’ın Erdoğan’a kasten hakaret ettiği yönünde 4 Nisan’da yaptığı açıklamanın yanlış olduğunu, bu konuda kendisine kızdığını söyleyerek “Geriye dönüp baktığımda bu hataydı. Böylece kendi şahsi görüşümün bu konuda bir önemi varmış gibi bir intiba oluştu. Böylece sanki benim için düşünce özgürlüğünün, basın özgürlüğünün önemli olmadığı şeklinde bir inanç oluştu... İnsan hakları, özgürlükler, basın özgürlüğü vazgeçilmez değerlerdir. Türkiye ile bir anlaşma yaptığımız için artık bunlar değersizdir gibi bir şey düşünülmesi yanlıştır” dedi.

"DAVA AÇILMASI DOĞRU"

Merkel, bununla birlikte Türkiye’nin isteği üzerine Böhmermann’a dava açılmasına izin verilmesinin ise doğru olduğunu söyleyerek kabinede aldığı kararın arkasında durdu.

BUGÜN GAZİANTEP’TE

Mülteci krizinin çözümü için AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya büyük önem veren Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile bugün bir günlüğüne Gaziantep’e geliyor. Merkel’in bu son altı ayda Türkiye’ye çeşitli vesilelerle yaptığı dördüncü ziyaret olacak. Ziyarette Merkel, mülteci kampını ziyaret edecek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir görüşme yapacak. 

ALKOLSÜZ BİRA KUTLAMASI

Angela Merkel, dün Ingolstadt’da biranın sadece su, şerbetçiotu ve malttan yapılmasını kurala bağlanmasının 500’üncü yılı etkinliklerine katıldı, ikram edilen alkolsüz biradan içti. 

Merkel Böhmermann olayında hata yaptığını söyledi

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle