GeriDünya Meriç deltasında kaçak göçmen trajedisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meriç deltasında kaçak göçmen trajedisi

Yunanistan Sahil Güvenlik birimlerinin, Meriç Deltası ve Dedeağaç (Aleksandrupolis) kenti açıklarında son günlerde düzenledikleri operasyonlarda buldukları 10 cesedin, insan ticareti yapan bir Türk-Yunan şebekesinin geçen hafta Yunanistan'a sokmaya çalıştığı kaçak göçmenlere ait olduğu sanılıyor.

Yunan basın-yayın organlarının haberlerinde, kazada yaşamını yitiren Yunanlı insan tacirlerinden birinin yakınına dayanılarak, iki Yunanlı insan tacirinin tekneleriyle geçen hafta Türk insan tacirlerinden bir grup kaçak göçmeni almak üzere Dedeağaç'dan denize açıldıkları belirtildi.

Bölgede hüküm süren şiddetli rüzgar nedeniyle çoğu Iraklı kaçak göçmenlerden oluşan grubun tek bir tekneyle taşınamadığı, şebeke elemanlarının grubun iki ufak sandala bindirilmesi için Meriç Deltası'na yaklaştıkları kaydedilen haberlerde, kaçak göçmenlerin taksimi sırasında ağırlığa ve kötü havaya dayanamayan sandalların alabora olduğu ifade edildi.

Haberlerde, edinilen bilgilerin, kaçaklarla birlikte dört insan tacirinin de denize düşerek akıntıyla sürüklendikleri yolunda olduğu belirtildi.
Meriç Deltası'nda yaşanan trajedinin yavaş yavaş gün ışığına çıktığını belirten basın-yayın organları, bölgede geçen haftadan bu yana 10 erkek cesedinin bulunduğunu duyurmuşlardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle