GeriDünya Menem'i sarsan kadınlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menem'i sarsan kadınlar

Arjantin dün 257 kişilik parlamentonun 131 yeni üyesi seçmek üzere sandık başına gitti. Devlet Başkanı Carlos Menem'in kan kaybedeceğine kesin gözüyle bakılan seçimler, başkent Buenos Aires'te rakip partilerden Kongre'ye aday olan iki kadının yarışı üzerine odaklandı. Radikal Birlik'in adayı Graciela Fernandez Meijide ile Peroncu Hilda Duhalde'nin çekişmesi, ülkenin ve belki de Menem'in siyasi kaderini belirleyecek.

Buenos Aires yıllarca Peroncuların kalesi oldu. Geçen Ağustos ayında Radikal Birlik'i oluşturan Radikal Parti ve Frepaso koalisyonu ülkede sevilen bir politikacı olan Meijide'yi Buenos Aires'ten aday gösterdi. 20 yıl önce oğlunu ‘‘kirli savaşa’’ kurban veren Meijide şimdi Peroncuların kalesini fethetmeye hazırlanıyor.

Eski öğretmen olan daha sonra kendini insan haklarına adayan Meijide'nin rakibi ise Buenos Aires Valisi Eduardo Duhalde'nin ‘‘Evita’’ olarak anılan karısı Hilda Duhalde. Bayan Duhalde, iktidardaki Peroncu Parti'den aday. Tıpkı efsanevi first lady ‘‘Eva Peron’’ gibi yoksulların iyilik meleği rolünü oynuyor. Duhalde'nin yeniden seçilmesi halinde 1999 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde Carlos Menem'in yerine oynamaya hazırlanan kocası için de yeşil ışık yanmış olacak.

Son haftaya kadar Hilda Duhalde, rakibinden birkaç puan önde girdi. Ancak son kamuoyu yoklamalarında Meijide, yüzde 48 oranında oy alırken, Hilda Duhalde'nin oyları yüzde 43.5'te kaldı. Ülkedeki sosyal ve ekonomik çalkantıların bir türlü üstesinden gelemediği için koltuğu sallantıda olan Carlos Menem tüm gücüyle Duhalde'leri destekliyor.

Menem'in lideri olduğu Peroncu Parti şu anda Kongre'nin 257 sandalyeli alt kanadında çoğunluğu elde tutuyor. Seçimlerde Peroncuların yüzde 10-15 oy kaybıyla çoğunluğu kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda iktidarın yüzde 16'lara varan işsizlikle mücadelede büyük önem verdiği serbest piyasa reformları tehlikeye düşecek. Carlos Menem'in ülkeyi refaha ulaştırma çabaları çıkmaz sokağa girecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle