GeriDünya Menem'e terör rüşveti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menem'e terör rüşveti

Arjantin Eski Devlet Başkanı Carlos Menem'in 1994'te 86 kişinin öldüğü Yahudi Merkezi'ne yönelik saldırıdaki bağlantısını örtbas etmek için İran'dan 10 milyon dolar aldığı şüphesi doğdu. Arjantin'in isteği üzerine İsviçre, Menem'in hesaplarını incelemeye aldı.

İsviçre Federal Adalet Bakanlığı Sözcüsü Folco Galli önceki günkü açıklamasına göre, Arjantin, Ağustos 2001'de Menem soruşturmasıyla ilgili olarak resmen İsviçre'den yardım istedi. Arjantin'in üç ayrı talebi üzerine Ekim 2001'de Menem'in İsviçre'deki iki banka hesabının bloke edildiği ortaya çıktı.

Arjantinli yetkililer, Carlos Menem'in İran'ın saldırıda ilgisi olmadığını savunması karşılığında Cenevre'deki bir banka aracılığıyla Tahran Yönetimi'nin 10 milyon dolar rüşvet verdiğinden kuşkulanıyor. Bu nedenle Arjantin, Cenevre'deki bir bankada Carlos Menem'in ya da eski bir İranlı yetkilinin hesabı olup olmadığının incelenmesi için başvurdu. İsviçre federal yetkilileri, Arjantin'in bu son talebini geçen hafta Cenevre'de adli makamlara ilettiler.

Sözcü Folco Galli, Cenevre'deki bankanın ve İranlı yetkilinin ismini açıklamadı. Menem'in avukatı Oscar Salvi'ye İsviçre'nin soruşturmasına tepkisi konusunda ulaşılamadı, ancak Salvi geçen hafta şu açıklamayı yapmıştı: ‘‘Arjantin Eski Devlet Başkanı'nın İsviçre'de banka hesabı yok.’’

MENEM'İN HESAPLARI

Cenevre Başsavcısı Bernard Bertossa, ‘‘Ekim ayında bloke edilen Menem'in hesaplarında 10 milyon dolar bulunuyor. Bu hesaplardan biri Menem'in eski karısı Zulema ve kızı Zulemita'yla ortak hesabı, diğeri ise bir şirkete ait, ancak bununla ilgili bilgi veremeyiz’’ dedi. 1989-1999 döneminde devlet başkanı olan Menem, BM ambargosuna rağmen 100 milyon dolarlık silahları Ekvador ve Hırvatistan'a göndermekten geçen haziran ayında ev hapsine alınmış, ancak kanıt bulunamaması üzerine kasım ayında salıverilmişti.

Arjantin Devlet Başkanı Eduardo Duhalde ülkenin ekonomik iflasından Menem'in serbest ekonomi politikalarını sorumlu tutmuştu. Menem ise Duhalde'nin politikalarını şiddetle eleştirmiş ve 2003'de devlet başkanlığına yeniden aday olacağını duyurmuştu.

Bombalı saldırıdan İran sorumlu tutulmuştu

Latin Amerika'daki en kalabalık Yahudi nüfusunun ve Arjantin'deki 300 bin Yahudi'nin sembolü dernek yedi katlı bir binada faaliyet gösteriyordu. Başkent Buenos Aires'deki Arjantin-İsrail Karşılıklı Yardım Derneği, patlayıcı yüklü bir araçla, Temmuz 1994'te yerle bir edildi. Kanlı saldırı 86 can aldı, 150 kişi yaralandı. Saldırıda İranlı teröristlerin sorumlu olduğu öne sürüldü. İran suçlamaları reddetti, ancak bazı çevreler, Arjantin'in Körfez Savaşı'nda savaş gemileriyle ABD'ye destek vermesi nedeniyle İslami militanlar tarafından hedef seçilmiş olabileceği yorumlarında bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle