GeriDünya Memelilerin soyu tükeniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memelilerin soyu tükeniyor

Memelilerin soyu tükeniyor
refid:10056031 ilişkili resim dosyası

Uluslararası çapta yapılan kapsamlı bir araştırma, dünyadaki memeli türlerinin dörtte birinin soylarının tükenme tehlikesi içinde olduğunu gösterdi.

Yaklaşık 1700 bilim adamının yürüttüğü, bugüne kadar yapılan en geniş çaplı araştırmaya göre, dünyadaki 5487 memeli türünün yarısının nüfusu azalma eğilimi gösteriyor. Bilim adamlarının haklarında verilere sahip olduğu 4651 memeli türünden 1139’u ise yok olma tehlikesi içinde bulunuyor. Araştırmanın başkanı Jan Schipper, "Memelilerin sayısı bizim düşündüğümüzden çok daha hızlı azalıyor. Dünya çapında her 4 türden biri yok olma tehlikesi içinde" dedi.

Schipper, en büyük tehlikenin, Asya’daki kara memelileri için söz konusu olduğunu söyledi. Bölgede yaşam alanları yok edilen primatların yüzde 80 kadarının yok olma tehlikesi içinde bulunduğu belirtildi. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) başkanı Julia Marton-Lefevre, "Yaşam süremiz içinde, bizim hatalarımız yüzünden yüzlerce tür kaybolabilir" diye konuştu. 1500’lerden bu yana 76 memeli türünün yok olduğu hatırlatıldı.

Schipper ve ekibi, Science dergisindeki makalelerinde avcılık ve hayvanların yaşam alanlarının yok edilmesinin "memelilere yönelik en büyük tehdit" olduğunu belirtti. Memelilerin yaşamlarına diğer tehdidi ise küresel ısınma yüzünden iklim değişimi oluşturuyor. Örneğin ısınma yüzünden kutup ayılarının yaşam alanı buzullar eriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle