GeriDünya Melissa ve Papa virüslerinin peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Melissa ve Papa virüslerinin peşinde

Soyadınız özellikle ‘A’ ya da ‘B’ harfiyle başlıyorsa önümüzdeki günlerde e-posta mesajlarınızı açarken dikkatli olun. Melissa ve Papa isimli bilgisayar virüsleri ortalığı kasıp kavuruyor. Dünyanın en hızlı yayılan bilgisayar virüsü olarak kabul edilen Melissa ve Papa, e-posta ile geliyor ve kompütürlerin elektronik mesajlaşma sistemini çökertiyor. Dünya çapında birçok kamu ve özel kuruluşun bilgisayar sistemi virüs kurbanı olurken, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) olayla ilgili araştırma başlattı.

Melissa Microsoft Word 97 ve Word 200 programlarını hedef alıyor. Virüs taşıyan e-mail açıldığında, bilgisayar doğrudan hafızasında bulunan ilk 50 e-mail adresine virüslü kopyasını gönderiyor. Bu durumda bilgisayarların not defterleri alfabetik sıraya göre düzenlendiği için özellikle isimleri ‘A’ ve ‘B’ ile başlayan e-posta kullanıcıları risk altında.

Papa ise Melissa'nın vasat bir kopyası. Papa virüsü taşıyan e-posta dosyasının açılması halinde Papa virüsü ilk 60 adrese yayılıyor ve dosya her açıldığında virüs çoğalıyor. Bu virüslerin Lockheed Martin, DuPont, AP, Compaq gibi şirketlerin sistemlerine girmeyi başardığı bildiriliyor.

FBI'ın direktörlerinden Michael Vatis, e-mail kullanıcılarından önümüzdeki günlerde elektronik postalarını açarken dikkatli olmalarını ve kuşkulu durumlarda sistem uzmanlarına haber vermelerini istedi. Melissa virüsünün yer aldığı elektronik mesajın ‘subject’ (konu) bölümünde ‘Important Message From...’ (...'nden Önemli Mesaj) ifadesi yer alıyor. ‘İşte istediğin belgeler... başka kimseye gösterme’ ifadesinin yer aldığı mesajda ayrıca bir sürü pornografik İnternet adresi bulunuyor.

Melissa'nın ‘şimdiye kadar tesbit edilen en hızlı yayılan bilgisayar virüsü’ olduğu belirtildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle