GeriDünya Meksika'da şiddete son gösterileri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meksika'da şiddete son gösterileri

Meksika'da şiddete son gösterileri

Meksika’da, Devlet Başkanı Felipe Calderon’un 2006’da uyuşturucu çetelerine savaş ilan etmesinden bu yana akan kan durmak bilmiyor. Geçtiğimiz gün, Ciudad Juarez, bugüne dek yaşanan çatışmalarda ölenleri anmak ve şiddete son verme çağrısı yapmak için etkinlikler düzenlendi.

'DAHA FAZLA KAN İSTEMİYORUZ' GÖSTERİSİ/Foto Galeri

 

Çatışmaların en şiddetli olduğu Ciudad Juarez kentinde, bir yıl önce silahlı saldırıda öldürülen gençler için anma töreni düzenlendi. 31 Ocak 2010 tarihinde yaşanan olayda, parti düzenleyen çok sayıda lise öğrencisi silahlı saldırganlar tarafından öldürülmüştü. Meksikalılar, bir araya geldikleri sokakta binlerce mumu bir araya getirerek “Adalet” yazısı oluşturdu.

 

Diğer yandan, kentin ABD’ye geçiş noktası olan tel örgülerle çevrili sınır bölgesinde, yüzlerce insan “Daha fazla kan istemiyoruz” sloganıyla şiddete son verme çağrısı yaptı.

 

Ancak, ülkede kan dökülmeye devam ediyor. Barış yanlısı etkinliklerin yapıldığı aynı gün Monterrey kentinde iki polis ölü bulundu. Yol üzerinde cesetleri bulunan polislerin henüz kim tarafından öldürüldüğü kesin olarak bilinmese de, uyuşturucu çetelerinden endişe ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle