GeriDünya Meksika'da metroya 'penisli koltuk' konması tepki çekti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meksika'da metroya 'penisli koltuk' konması tepki çekti

Meksika'da metroya 'penisli koltuk' konması tepki çekti

Meksika'da toplu taşıma araçlarında kadınlara yönelik tacizlere dikkat çekmek amacıyla, başkent Meksiko'da metroya konan 'penisli koltuk' eleştiri konusu oldu. Koltuk birçok Meksikalı tarafından "utanç verici, aşağılayıcı ve rahatsız edici" bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Meksiko'da bir metroya, çıkık penis ve göğüs şekli verilmiş bir koltuk yerleştirildi. Koltuğun yanındaki 'erkeklere özel' notta şu mesaj verildi:

"Buraya oturmak rahatsız edici ama kadınların günlük yolculuklarında maruz kaldıkları cinsel tacizlerle karşılaştırılamaz bile."
Meksika, özellikle toplu taşıma araçlarında yaşanan cinsel saldırılarla mücadele etmekte zorlanıyor.
İngiliz araştırma kuruluşu YouGov'un 2014'te yaptığı bir çalışmaya göre Meksiko, toplu taşımada fiziksel ve sözlü tacizin en çok görüldüğü şehir.

'ERKEKLERE HAKSIZLIK'

'#NoEsDeHombres' etiketiyle başlatılan kampanya kapsamında, çıkık penis şeklindeki koltuk bir süre daha Meksikalıları şaşırtmaya devam edecek.

Yolculardan gelen tepkiler ise karışık. Kampanyanın 700 bin kez izlenen bir videosunun altındaki yorumlarda, fikri öven de, kampanyanın erkeklere haksızlık ettiğini söyleyen de oldu. Bazıları, protestoyu "seksist" buldukları görüşünü paylaştı.

Erkekler ile dayanışma içinde cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele eden sivil toplum kuruluşu Gendes'den Rene Lopez Perez, kampanyanın bu sorunu insanların gündemine taşımasından memnun. Ancak Perez, tüm erkeklerin saldırgan olarak görülmemesi gerektiği görüşünde.

İŞTE SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle