Dünya Haberleri

DÜNYA

  O ülkede ilginç karar: Polise, palalı hırsızları öldürme yetkisi

  DHA
  08.06.2017 - 21:24 | Son Güncelleme:

  Suç çeteleriyle anılan Meksika'nın sınır eyaleti Sonora, güvenlik güçlerine palalı hırsızları öldürme yetkisi verdi. Eyalet yönetimi kararı savunurken insan hakları savunucuları polisin hiç bir şekilde kimseyi öldürmemesi gerektiğini söyleyerek tepki gösteriyor.

  Suç oranı ülke genelinin üzerindeki ABD-Meksika sınırında bulunan Sonora eyaletinde savcı Rodolfo Montes de Oca, artan şiddet olaylarını önlemek ve güven sağlamak gerekçesiyle polise, palalı şüphelileri saldırmak üzere palasını çektiklerinde aradaki mesafe fark etmeksizin öldürme yetkisi verdi. El Pais'in haberine göre yetkinin ardından polis, 15 gün içinde biri çete lideri olduğu belirtilen palalı 5 kişiyi öldürdü. Savcılık bu olayların hepsinde polisin önce saldırganları durdurmaya çalıştığını, saldırganların durmaması üzerine polisin ateş açtığını iddia etse de insan hakları savunucuları tepkili.

  "İNSAN HAKLARINA AYKIRI"

  "Sonora Güvenlik Gözlemevi sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Manuel Emilio Hoyos, kararın eyaletteki güvensizlik ortamında yurttaşlara moral vermek için alınmış olabileceğini söyleyerek suçla müdahale etmenin yolunun öldürmek olmadığını vurguluyor. Hoyos "Devlet kaynakları kullanılmalı ve eğitim teşvik edilmeli. Polis hiç bir şekilde bir insan öldürmemeli diyor. Güvenlik ve Demokrasi Enstitüsünden Miguel Garzaya göre ise saldırgan ve polis arasında hiç bir mesafe sınırlaması getirmeyen bu karar, uzaktan saldırganın polis tarafından öldürülmesinin de yolunu açıyor. Garza "Uzaktan ateş etmek tamamen yasadışıdır ve insan haklarını aşağılayıcıdır diyor.

  Ülkede federal polisin, güç kullanımını düzenleyen bir protokol mevcut. Buna göre polisin güç kullanmadan önce sözlü uyarıda bulunması, ateş etmeden önce saldırganı hareketsiz hale getirmeye çalışması ve önce öldürücü olmayacak şekilde ateş etmesi gerekiyor. Ancak Sonora eyaletinde polisin güç kullanımını düzenleyen bir yasa yok. Bu yüzden insan hakları savunucuları polisin bu durumda ülkede geçerli olan diğer protokolleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerektiğini vurguluyor.

  BÖLGEDE TECAVÜZ OLAYLARI YÜZDE 51 ARTTI

  Eyaletin başkenti Harmosillo’da son aylarda palalı saldırganlar görülmeye başlanmış ve bunların yarattığı şiddet her geçen gün artmıştı. 3 Mayısta palalı 6 kişi tarafından saldırıya uğrayan ve soyulan bir kişi yerel basına "Yetkililer bir şey yapsın çünkü polis onları aramıyor bile. demişti. Aynı kişinin cesedi, olaydan bir kaç gün sonra şah damarı kesilmiş bir biçimde evinin yakınında bulunmuştu.

  Sonora Güvenlik Gözlemevinin son raporuna göre geçen yılın ilk çeyreğine oranla eyaletteki tecavüz oranı yüzde 51, hırsızlık oranı ise yüzde 19,4 arttı. Rapor eyaletteki suç oranının ülke ortalamasının üzerinde olduğunu da ortaya koyuyor.

  Etiketler: meksika , palalı , polis
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı