GeriDünya Meksika Devlet Başkanı’nın uçağına yıldırım çarptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meksika Devlet Başkanı’nın uçağına yıldırım çarptı

Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox’u taşıyan Boeing 757 tipi uçağın kanadına büyük bir gürültüyle yıldırım çarptı. Güvenli iniş yapan uçakta yaralanan olmadı.

Meksika Devlet Başkanlığı sözcüsü Agustin Gutierrez, ülkenin kuzeyindeki Tamaulipas eyaletindeki bir geziden dönen Başkan Vicente Fox’u taşıyan Boeing 757 tipi uçağın kanadına, başkent Meksico City havaalanına inmeden 15 dakika önce yıldırım çarptığını söyledi.

Kendisi uçakta bulunmayan Gutierrez, devlet başkanlığı adına yaptığı açıklamada, olay sırasında uçakta büyük bir gürültü duyulduğunu, ancak yıldırımın can ya da mal kaybına yol açmadığını, yolculuğa devam eden uçağın, güvenli bir şekilde iniş yaptığını belirtti.

Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox’un uçakta 10 saniye kadar sessizliğe yol açan ve yolcuların kemerlerini bağlamak için davrandığı olay sırasında sükunetini koruduğu belirtildi.

Uzman görüşü

Yıldırım çarpınca ne olur

Uçaklar, gökyüzünde karşılaşabilecekleri tüm hava olaylarına dayanabilecek sağlamlıkta imal ediliyor. Yıldırım çarpması durumunda uçakların gövde veya kanatlarında bulunan özel paratoner sistemleri, yıldırımın binlerce voltluk elektrik yükünün kolayca uçak üzerinden akıp gitmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalar, yolcu uçaklarına yılda ortalama bir yıldırım çarptığını gösteriyor.

Yıldırım, uçak üzerinde en çok burun ve kanatlara çarpıyor. Yıldırım düşmesiyle uçaklarda en çok elektronik sistemler etkileniyor. Aşırı elektrik yükü sistemlerin sigortalarının atmasına neden olabiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle