Dünya Mehmetçik Türkler'le olmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehmetçik Türkler'le olmak istiyor

Kosova'ya ‘kurtarıcı’ gibi giren Mehmetçik, üslendiği Dragaç'ta göreve hızlı başladı. Mehmetçik huzuru sağladığı Dragaç ve Mamuşa köylerinde kuş uçurtmuyor.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'den 40 km uzaklıktaki Dragaş ve Mamuşa köylerine konuşlanan 993 kişilik Kosova Türk Barış Gücü Görev Kuvveti, sıkı bir kontrol sistemi kurdu.

Askerlerimiz, araçlarda silah aramaları yaparken, NATO'dan aldığı talimatla Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) amblemlerini bile topluyor. Bir süre öncesine kadar varlıklarını hisettirmek için gece yarıları havaya ateş açan UÇK gerillalarının, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in UÇK lideri Haşim Taci ile görüşmesinden sonra Türklere karşı daha dikkatli olduğu gözleniyor. Türk askerleri köylerde yaptığı aramalarda çok sayıda tabanca ele geçirdi.

Dragaç ve Mamuşa köylerinde Arnavutlar yaşıyor. Askerlerimiz özellikle Türklerin yaşadığı Prizren'den geçerken karşılaştıkları sevgi seli nedeniyle Türklerin bulunduğu bölgelerde görev yapmak istiyor. Görev bölgelerini NATO'nun belirlediğine dikkat çeken askerlerimiz yine de, ‘Prizren’e girerken Kosovalı Türklerin o inananılmaz sevgi tezahüratına karşılık veremediğimiz için çok üzgünüz. Burada elimiz kolumuz bağlı. Ayda 1448 dolar maaş alıyoruz ama para bizim için önemli değil' diyorlar. Prizrenliler de Türk askerlerini yanlarında istiyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Prizren Türklerinin isteğini Alman KFOR komutanı General Fritz von Korff'a ilettiği öğrenildi.

Bu arada, İsmail Cem'in Kosova'daki güvenliğini kendi sivil silahlı korumaları ile yeşil bereli Mehmetçik dışında Abdullah Öcalan'ı Kenya'dan kaçıran bordo bereli özel timin de sağladığı gözden kaçmadı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle