Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mehmetçik 2002'de Afganistan'da

  Uğur ERGAN / ANKARA
  19.12.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Ankara, BM'nin Afganistan'a Barış Gücü yerleştirilmesine ilişkin bugün yapılacak toplantıdan asker gönderilmesine dair bir kararın çıkmasını bekliyor.

  Ankara'da diplomatik ve askeri kulislerden sızan bilgilere göre, BM Barış Gücü'nde görev yapacak Türk askeri de Ocak ayı itibariyle Afganistan'a gidebilecek.

  1500-2000 MEHMETÇİK

  Afganistan'da 22 Aralık'ta Peştun lider Hamid Karzai başkanlığında geçici hükümetin işbaşı yapmasının ardından bir süre sonra ülkede BM Barış Gücü'nün görev alması öngörülüyor. Türkiye'nin, Barış Gücü'ne 1000 civarında asker vermeyi planlıyor. Türkiye 15 Kasım'dan bu yana hazırlıklara başlamıştı. Bu amaçla Ankara-Mamak'ta 28'inci Mekanize Piyade Tugayı'ndaki özel birlik Afganistan'a heran gidecekmiş gibi eğitim yapıyor. Birlik içerisinde 250-300 civarında subay ve astsubay bulunuyor.

  Afganistan'a gidecek olan Türk askerinin ağırlıklı olarak Özbek General Raşid Dostum'un hakim olduğu ülkenin Kuzey bölgelerinde görev yapması planlanıyor. Mezar-ı Şerif ve Kabil havaalanlarının denetimi ve korumasının da Mehmetçik'e verilebileceği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı