GeriDünya Mehmed'in arkasındaki 59 bin dolar tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehmed'in arkasındaki 59 bin dolar tartışması

Gazeteci Nadire Mater'in askerliğini Güneydoğu'da yapmış ve PKK ile çatışmalara girmiş askerlerle yaptığı röportajlardan oluşan Memedin Kitabı adlı çalışması için, John D. and Catherine T. MacArthur Foundation'dan 59 bin dolar burs aldığı açıklandı.

Nadire Mater, para aldığı kuruluşla CIA bağlantılı olduğu öne sürülen kuruluş arasında yalnızca isim benzerliği bulunduğunu söyledi.

Bir İnternet sitesinde yer alan yazıda Nadire Mater'in ‘‘Mehmedin Kitabı’’nı CIA destekli bir vakıftan aldığı para ile yazdığı iddia edildi. Bunun üzerine Nadire Mater olayın çarpıtılmak istendiğini açıkladı. Kitabının teşekkür bölümünde vakfın adını andığını ve teşekkür ettiğini söyledi. Mater iddiaları bir yazılı açıklama ile yanıtladı:

‘‘Dünyanın her yerinde ve Türkiye'de akademisyenler, gazeteciler, yazarlar için belirledikleri alanlarda çalışma yapmaları için destek veren kuruluşlar var; değilse pek çok değerli çalışma bugün yapılamamış olurdu. Kural bellidir; çalışma basılırsa, 'teşekkür' bölümünde bu destek belirtilir. Kurumlardan ziyade, kişisel projelere, akademisyenlere, gazetecilere destek vermesiyle tanınan John D. and Catherine T. MacArthur Faundation da MacArthur ailesinin kurduğu anti-militarist, ulusal ayrımcılık gözetmeyen, çok kültürlü, toplumsal cinsiyet konusunda pozitif ayrımcı, ABD'nin yerleşik ulusal güvenlik ve uluslar arası politikalarına karşı duran, karşıtlarınca 'sol-liberal' tanımlanan bir kuruluş.

İSİM BENZERLİĞİ

Ancak söz konusu yazıdaki The MacArthur Foundation'uyla John D. and Catherine T. MacArthur Foundation arasında 'Mac Arthur' sözcüğü dışında bir benzerlik yok. Yazıda sözü edilen MacArthur Foundation, merkezi İsviçre'de olan ekonomi ağırlıklı bir vakıf.

Sonradan 'Mehmedin Kitabı' adını alan çalışmam için 1997 yılında John D. and Catherine T. MacArthur Foundation'a yaptığım başvuruya, uluslar arası bilim çevrelerinde ‘genius' burs diye anılan bu destek layık görüldü. Bu tür burslar, araştırmacının çalışmasını yapacağı süre içinde hayatını idame kaygısı gütmeksizin sadece konuyla ilgili çalışmasına ve çalışmayla ilgili tüm giderlerini karşılamasına yardımcı olmayı hedefliyor.

John D. and Catherine T. MacArthur Foundation proje üzerine bir tartışma yürütmüyor, sunulan projeyi kabul ya da reddediyor. Ama kimseye bir şey ısmarlamıyor, sipariş etmiyor. İleri sürdüğü tek koşul, önerilen yazı projesinin basılması. Basıldıktan sonra da eserle ya da sahibiyle herhangi bir maddi ya da manevi ilişki sürdürmüyor. (Konuyla ilgilenecekler için Vakfın internet adresi: www.macfound.org).

John D. and Catherine T. MacArthur Foundation'ın CIA ile herhangi bir bağı olamayacağı, olmadığı ve böyle olsaydı benim -siyasal kanaatlerim bir yana salt gazetecilik etiği açısından- bu kuruluşla bir ilişkim olamayacağı çok açık olsa da, bu iddia yalnızca mantıksal olarak değil, politik olarak da uymuyor.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle