GeriDünya Mehdi gelecek dünyayı İslam yönetecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehdi gelecek dünyayı İslam yönetecek

Mehdi gelecek dünyayı İslam yönetecek
refid:3763207 ilişkili resim dosyası

İsrail aleyhindeki açıklamalarıyla dünyanın tepkisini çeken İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Mehdi’nin yakında döneceğini ve "evrensel bir ideoloji olan" İslam’ın da dünyayı yöneteceğini söyledi.

ABD basınına yansıdığına göre, çeşitli ülkelerden bir grup teoloji öğrencisi önünde konuşan Ahmedinecad, "dünyayı adalete götüren evrensel bir ideoloji" olan İslam’ın, coğrafik kısıtlamalarla, etnik gruplarla ya da uluslar ile sınırlı olmadığını ifade etti.

Mahmud Ahmedinecad, "İslam’ın, dünyayı yönetmeye hazır olduğunu söylemekten çekinmeyelim" diye konuştu ve Şiiler’in mesihi Mehdi’nin dönüşünün uzak olmadığını, Müslümanlar’ın buna hazırlanması gerektiğini de belirtti. Ahmedinecad, Mehdi’nin, dönüşünde, kaos ve yolsuzluk ile dolu dünyaya adalet getireceğini söyledi.

ABD’li bazı uzmanlar ise, "Mahmud Ahmedinecad, dünyayı yönetmeden önce İran’ın sorunlarını çözerse daha iyi eder" yorumunda bulundular. İran’da yayınlanan basın organlarına göre, ülkenin en önde gelen sorunlarını yoksulluk, işsizlik ve uyuşturucu bağımlılığı oluşturuyor. Baztab haber ajansına göre, sadece trafik kazaları İran’da her yıl 30 bin can alıyor. Cunhuri İslami ise uyuşturucu madde bağımlısı İranlılar’ın sayısının 10 milyon kadar olduğunu belirtiyor.

Türk büyükelçiden Ahmedinecad’a ziyaret

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Halit Bozkurt Aran, İran’daki görev süresinin sona ermesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı ziyaret etti. Ahmedinecad, Türkiye ve İran’ın ulusal, bölgesel ve uluslararası çıkarlarının birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, "İki ülke ilişkilerinde bir ilerleme beklediklerini" söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle