GeriDünya Megavati çalışmaya başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Megavati çalışmaya başladı

Endonezya'da yeni Devlet Sukarnoputri ofisinde ilk çalışma gününe başladı. Durumun sakin olduğu gözlenen Endonezya'da, görevinden azledilen eski Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid ise, Devlet Başkanlığı Sarayından ayrılmayı redediyor

 Endonezya'nın yeni Devlet Başkanı Megavati Sukarnoputri ofisinde görevinin ilk gününe başladı. Parlamentoca azledince şoke olan eski Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid ise devlet başkanlığı sarayından ayrılmayı reddediyor.

Megavati'nin yardımcılarından Bambang Kesovo, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Durum sakinleştiğinde yavaş yavaş Vahid'i çakırmaya çalışacağız'' dedi ve Vahid'in muhtemelen bu hafta saraydan ayrılacağını söyledi.  

Vahid'in milyonlarca taraftarını kızdırmaktan kaçınan Megavati, eski makamında yetkililerle toplantılar yaparak çalışmasını sürdürüyor. 
Megavati'nin bakanlar kurulunu birkaç gün içinde açıklaması bekleniyor.  

Başkent Cakarta da dahil pek çok kentte ise sükunet hakim. Vahid'in kalesi Doğu Cava'da bile olay çıkmadı. Doğu Cava'dan 100-200 Vahid yanlısı gece başkanlık sarayı yakınındaki bir cami önünde kamp kurdu, ancak sorun çıkarmayacaklarını belirtti. Mali piyasalar da liderlik değişiminin ardından yükselmeye başladı. 

Vahid'in devrilmesinin ardından şiddet çıkacağından korkan Endonezya'nın 210 milyonluk halkı da durumun sakin olması üzerine rahat bir nefes aldı.

VAHİD, HALA KENDİSİNİ DEVLET BAŞKANI SANIYOR

Endonezya'da eski Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid'in, parlamento tarafından azledilmesine karşın, kendisini hala devlet başkanı olarak gördüğü açıklandı. Vahid'in yardımcılarından Adiye Massardi, gazetecilere ığı açıklamada, ''Abdurrahman Vahid, yasal ve ahlaki olarak hala devlet başkanı olduğunu düşünüyor. Demokrasi düşüncesi için mücadelesine devam edecek'' dedi.

 Abdurrahman Vahid, Devlet Başkan Yardımcısı Megavati Sukarnoputri'nin yeni devlet başkanı olarak yemin etmesine rağmen halabaşkanlık sarayından ayrılmadı.

 Vahid'in kızı ise, ailenin Pazartesi gününden bu yana saraydan ayrılmaya hazır olduğunu, babasınınkiler de dahil olmak üzere tüm eşyalarını topladıklarını söyledi.

 Parlamentonun hakkındaki azil toplantısı yapmasına engel olmak için olağanüstü hal ilan ederek parlamentoyu fesheden Vahid, kararını tanımayan parlamento tarafından azledilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle