GeriDünya Medvedev'in ulusa sesleniş konuşması beklentileri karşılamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Medvedev'in ulusa sesleniş konuşması beklentileri karşılamadı

Medvedev'in ulusa sesleniş konuşması beklentileri karşılamadı
refid:12932106 ilişkili resim dosyası

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev bugün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında ülkesinin vizyonunun, olgunlaşmış bir demokrasiye sahip olmak ve dünyanın önde gelen yeni teknoloji ekonomilerinden biri haline gelmek olduğunu söyledi. Ancak Medvedev beklentileri karşılamaktan uzak kalan konuşmasında, bunu nasıl başaracağına dair çok fazla ipucu vermedi.

Medvedev, Eylül ayında yayınladığı detaylı planda, Rusya’nın Sovyet döneminden kalma sosyal yapısı, zayıf demokrasisi ve verimsiz ekonomisinin üstesinden gelmesi gerektiğini itiraf etmişti. Bu plan, Medvedev’in bugün yapacağı yıllık ulusa sesleniş konuşması öncesi kamuoyunda büyük beklentilere neden olmuştu. 

 

Ayrıca Rusya devlet başkanı bu konuşmasını hazırlarken, toplumdan ve siyasi muhaliflerden gelen yorumları da dikkate alacağını söylemişti. Ancak Medvedev’in yaptığı konuşma beklentileri karşılayamadı.

 

Yüz dakika süren ulusa seslenişte Medvedev, Rusya’nın odaklanması gereken beş öncelikli konuyu şöyle belirledi: Enerji verimliği teknolojisi, nükleer sektör, bilgi teknolojisi, uzay ve ilaç sanayileri.

 

Ancak Medvedev konuşmasında bu yenilikçi politikanın arkasındaki itici gücün ne olacağı konusuna değinmeyerek, zihinlerde büyük bir soru işareti bıraktı.

 

MUHALEFETE UYARI

Medvedev, geçen yılki ulusa seslenişinde olgunlaşmış bir demokrasi anlayışıyla çalışan kurumları ve özgürce yapılan kamuoyu tartışmalarını devletin olmazsa olmazları arasında göstermişti. Bu konuşmayı, muhalefeti Eski Devlet Başkanı Vladimir Putin dönemindeki baskı ortamından çıkarmayı hedefleyen bir dizi reformlar izlemişti.

 

Ama Ekim ayındaki yerel seçimler muhalefeti sindirmeye dönük eski taktiklerin devam ettiğini ortaya koymuştu.

 

Medvedev bugünkü ulusa sesleniş konuşmasında ise geleceğe dönük siyasi planlarını ifade ederken daha temkinli olmayı seçti.

 

Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için imza toplama zorunluluğunun ortadan kaldırılacağı taahhüdünde bulunan Medvedev, "Gelecekte siyasi partilerin seçime katılabilmesi için belirli oranda imza toplaması şartından da kurtulmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

Medvedev, muhalif partilerin seçimlere katılması önündeki bu engeli kaldırma sözü verirken, muhalefete ciddi bir uyarı getirmekten de geri durmadı.

 

Rusya devlet başkanı, “Demokratik sloganlar aracılığıyla, devleti istikrarsızlaştırmaya ve toplumu bölmeye yönelik her türlü girişimin önüne geçilecektir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle