GeriDünya Medvedev'den flaş açıklama: Ukrayna'da devlet yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Medvedev'den flaş açıklama: Ukrayna'da devlet yok

Medvedev'den flaş açıklama: Ukrayna'da devlet yok

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Ukrayna’da ne devletin ne de sanayinin olduğunu söyledi. Öte yandan Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı bölge Güney Osetya'nın Rusya’ya bağlanmaya hazırlandığı belirtildi.

Rusya’da kömür sanayiinin durumuyla ilgili olarak düzenlenen bir toplantıda konuşan Medvedev, Rusya Teknik Denetim Kurumu Başkanı Aleksey Aleşin’in Rusya’da kömür sanayii tesislerinde görülen yaralanma olaylarının oranının Ukrayna’daki kömür sanayiinde görülen yaralanma olaylarının çok daha altında olduğunu söylemesi üzerine, “bizim burada Ukrayna’yla ne karşılaştırması yapmamız gerekiyor ki? Orada ne sanayi, ne de devlet mevcut değil”, yanıtını verdi. Aleksey Aleşin’in bu verilerin Ukrayna’da 2013 yılına ait veriler olduğunu söylemesi üzerineyse Medvedev, “2013 yılı mı? O tarihte Ukrayna’da sanayi vardı, fakat yine devlet yoktu” diye konuştu.  

UKRAYNA: “DENGESİZ HAYALPEREST”  

Medvedev’in Ukrayna hakkındaki bu sözlerine Ukrayna’dan yanıt geldi. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksandır Turçinov, Medvedev’i “Kremlin’deki dengesiz bir hayalperest” olarak nitelendirdi. Ukrayna’nın Moskova’da Moğolların yardımıyla kurulan Rus devletinden daha önce var olduğunu savunan Turçinov, Ukrayna devletinin Rusya yıkıldıktan sonra da var olmaya devam edeceğini dile getirdi. 

GÜNEY OSETYA, RUSYA’YA BAĞLANMAYA HAZIRLANIYOR  

Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı bölge Güney Osetya, Rusya’ya bağlanmaya hazırlanıyor. Güney Osetya yönetimi lideri Leonid Tibilov, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kendisinin bu konuda Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e müracaat ettiğini ve Putin’in de bu konunun Güney Osetya’yı ilgilendiren bir iç mesele olduğu konusunda hemfikir olduğunu söylediğini dile getirdi. Tibilov, referandumun altı ay içinde gerçekleştirileceğini kaydetti. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucunda Gürcistan bağımsızlığını kazanırken, Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri, Gürcistan’dan bağımsızlıklarını ilan ederek Gürcü güvenlik güçleriyle çatışmaya girmişlerdi. 2008 yılında Rusya ile Gürcistan arasında patlak veren savaştan sonra Rusya yönetimi, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıma kararı almıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle