GeriDünya Meclis’e baskın: Şoke eden görüntüler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis’e baskın: Şoke eden görüntüler

Meclis’e baskın: Şoke eden görüntüler

Makedonya’da parlamento başkanlığına Arnavut kökenli vekil Talat Caferi’nin seçilmesine öfkelenen milliyetçilerin, önceki gece parlamentoyu basıp milletvekillerini ciddi şekilde darp etmesi dünya kamuoyundan büyük tepki çekti.

Birleşmiş Milletler, ABD ve AB olaya sert tepki gösterirken, Ankara da sağduyu çağrısı yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Makedonya Meclisinde yaşanan şiddet olaylarını kınadığını bildirdi. AB Dış İlişkiler Şefi Federica Mogherini, “Şiddet kabul edilemez, özellikle de demokrasinin evinde oluyorsa” dedi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise “Demokratik kurumlara ve halkın seçilmiş temsilcilerine yönelik şiddet kabul edilemez. Siyasi güçlere anlaşmazlıkları demokratik yollarla çözmeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Türk Dışişleri Bakanlığı da “Siyasi parti temsilcilerini sağduyuya ve diyalogla çözüm bulmaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı. Baskında aralarında bazı milletvekillerinin yanı sıra 22 polisin olduğu toplam 77 kişi yaralandı. Sosyal Demokratlar’ın lideri Zoran Zaev’in de yüzü kanlar içinde kaldı. Dün ise ülkenin iç işleri bakanı, istifasını sundu.

ETNİK GERİLİM

Çoğunluğu eski başbakan Nikola Gruevski’nin destekçisi olan saldırganlar, özellikle Arnavutların partisiyle koalisyon kurmak isteyen Sosyal Demokrat vekilleri hedef aldı. Gruevksi’nin milliyetçi partisi seçimleri birinci tamamlamış ancak hükümeti kuramamıştı. İkinci sıradaki Sosyal Demokratlar Birliği, Arnavut partisiyle koalisyon için anlaşmış, ancak Cumhurbaşkanı veto etmişti. 2.1 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 20-25’i Arnavut.

Meclis’e baskın: Şoke eden görüntüler

Yorumları Göster
Yorumları Gizle