GeriDünya Meclis önünde ‘Adalet’ istediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis önünde ‘Adalet’ istediler

Meclis önünde ‘Adalet’ istediler

CHP Hessen, Rheinland Pfalz, Saarland Birliği, Hessen Eyalet Meclisi önünde ‘Adalet’ mitingi düzenledi. Mitinge SPD Genel Başkan Yardımcısı ve Hessen Başkanı Gümbel, SPD milletvekili Handan Özgüven, Sol Parti Hessen Milletvekili Hermann Schaus de katıldı.

CHP ile dayanışma içinde olduklarını kaydeden SPD Genel Başkan Yardımcısı ve Hessen Başkanı Thorsten Schaefer Gümbel, Türkiye’de demokrasinin gerekliliklerinin yerine getirilmesini, tutuklu milletvekillerinin, gazetecilerin serbest bırakılmasını istediklerini söyledi. Türkiye’de yaşananların kendilerini endişelendirdiğini belirten Gümbel, hükümetler arası gerginliğin Türkler ile Almanlar arasında gerginliğe yol açmaması gerektiğini ifade etti.

Meclis önünde ‘Adalet’ istediler

Gümbel, “Konu asla Türklerle Almanlar, hatta Almanya’da yaşayan Türklerle ilişki hiç değildir. Konu bir kişinin erkini güçlendirmek için temel insan hakları, hukuk devletinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu asla kabul edilemez. Almanya’nın sesi bu konuda güçlü çıkacaktır” dedi.
SPD’li Handan Özgüven, güçler ayrılığı, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü istediklerini dile getirdi. Sol Partili Hermann Schaus da muhalif güçleri desteklediğini söyledi.

Meclis önünde ‘Adalet’ istediler

CHP Hessen, Rheinland Pfalz, Saarland Birliği Başkanı Ali Ercan da “Türk sosyal demokratları olarak ülkede adaletin yokedilmesine izin vermeyeceğiz. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu bu amaçla Ankara’dan İstanbul’a yürüme kararı aldı. 15 günden beri kendisine eşlik eden binlerce insanla birlikte adalet için yürüyor. Konunun vahametini bütün dünyaya duyurmak için biz sosyal demokratlar dünyanın çeşitli ülkelerinde basının, kamuoyunun ve siyasetçilerin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Hessen Meclisi önünde de bu amaçla birlikteyiz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle