Dünya Haberleri

DÜNYA

  Matsakis'e 'tanıma' hatırlatması

  ANKA
  03.01.2006 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu’nun Rum milletvekili Marios Matsakis’in dokunulmazlık zırhına bürünmesi tepki çekti. Mahkemenin yargıcı Matsakis’in KKTC’yi tanımadığını iddia ettiğini ancak dokunulmazlık talebini sürdürdüğünü hatırlattı.

  Avrupa Parlamentosu’nun Rum milletvekili Marios Matsakis’in KKTC’de çıkarıldığı mahkemede sürekli dokunulmazlık kalkanına sığınmaya çalışması, yargıç tarafından eleştirildi. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Ahmet Kalkan, dava sırasında Matsakis’e dönerek "sanığın gayrı yasal dediği ve tanımadığını iddia ettiği bir ülkenin mahkemesinden dokunulmazlık talep ettiğini" belirtti.

  Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre Matsakis, yine avukat istemediği mahkemede şovunu devam ettirerek KKTC’yi tanımadığını, AP Milletvekilleri’nin dokunulmazlığa sahip olduklarını, Avrupa Parlamentosu için  bir tane Kıbrıs olduğunu, Ledra Palace’tan yüz metre aşağıda ya da yukarıda bulunmasının bir şey fark ettirmediğini, her halükârda dokunulmazlığı olduğunu söyledi.

  "BENİ SUÇLAYACAKSANIZ AP’YE GİDİN"

  Dokunulmazlığı kaldırılmadan yargılanmasının yasa dışı olduğunu savunan ve bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Matsakis, savcıya dönerek, "Beni suçlamak istiyorsanız, öncelikle Avrupa Parlamentosu’na başvurarak gereğini yapmalısınız" dedi.

  Güvenlik Kuvvetleri Mahkemesi’nde, Kıdemli Yargıç Ahmet Kalkan, dokunulmazlık konusundaki karar için verdiği aranın ardından, savcının AB ile KKTC arasında dokunulmazlık konusunda mütekabiliyet bulunmadığını söylediğini anımsatarak, Matsakis’in ise, savunmasında, 2004’te AP’ye seçildiğini ve bu tarihten itibaren 5 yıllık görevi olduğunu, dokunulmazlığı kaldırılmadan yargılanamayacağını savunduğunu kaydetti.

  Yargıç Kalkan, sanığın ithamnamedeki suçları işleyip işlemediğine yargılama sonunda karar verilebileceğini, bu arada sanığın gayrı yasal dediği ve tanımadığını iddia ettiği bir ülkenin mahkemesinden dokunulmazlık talep ettiğini söyledi.

  "SANIK KKTC MAHKEMELERİNİN ADİL YARGILAMA YAPTIĞINI KABUL EDİYOR"

  Dokunulmazlığın demokrasinin esası olduğunu belirten Kalkan, sanığın dokunulmazlık nedeniyle yargılanmamayı talep etmesinin, AİHM ve diğer uluslararası kuruluşların da geçmişte ortaya koyduğu gibi, KKTC mahkemelerinin doğru ve adil yargılama yaptığını kabul ettiği anlamına geldiğine işaret etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı