GeriDünya Matisyahu festivale tekrar çağırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Matisyahu festivale tekrar çağırıldı

Matisyahu festivale tekrar çağırıldı
refid:29846984-spot ilişkili resim dosyası

İspanya'nın doğusundaki Valencia bölgesinde düzenlenen bir müzik festivalinde, Filistin sorunu ile ilgili görüş belirtmekten kaçındığı gerekçesiyle organizatörlerin festivalden çıkardığı Amerikalı yahudi şarkıcı Matisyahu, bu kez konser vermesi için tekrardan çağrıldı.

İspanyol hükümeti, Valencia özerk yönetimi, İsrail'in Madrid Büyükelçiliği ve İspanya'daki yahudi cemaatlarının tepkileri sonrasında kararını değiştiren "Rototom" müzik festivalinin organizatörleri yaptıkları yazılı açıklamada "hata yaptıklarını" kabul edip, özür diledikleri şarkıcıyı tekrardan festivale çağırdıklarını duyurdu.

Festival organizasyonu, daha önceden "Filistin halkının kendi devletinin olması hakkı ve Filistin'e uygulanan şiddetle" ilgili sorulara yanıt vermekten kaçındığı gerekçesiyle normalde 22 Ağustos'a konser vermesi öngörülen Matisyahu'yu festivalden çıkarmıştı.

Festival yetkilileri şimdiki açıklamalarında ise Matisyahu'nun konserini iptal etme kararlarının arkasında, Valencia'da faaliyet gösteren, İsrail'e karşı boykot ve cezai yaptırımlar yapılmasını isteyen BDS adlı grubun olduğunu iddia etti. Organizatörler, BDS'nin kendilerine "baskı yapıp ve tehdit ettiklerini" öne sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle