Dünya Matematikçilere göre Al Gore kazanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Matematikçilere göre Al Gore kazanacak

ABD'de seçimlere geri sayım sürerken matematikçiler de Demokrat Parti'den aday olan Al Gore ile Cumhuriyetçi Parti'den rakibi George W.Bush'un kazanma şanslarını değerlendirdiler. Bilimadamlarına göre, Al Gore, rakibini birkaç puan farkla mağlup edecek.

Amerikan matematikçilerin, seçimlerle ilgili hesapları Washington'da yapılan Amerikan Siyaset Bilimi Vakfı'nın yıllık toplantısında ele alındı. Konferansta bilimadamları, 7 hesaplama modelini tartıştılar.

Hesaplamalarda, genel olarak kamuoyu anketleri, ulusal ekonominin durumu gibi faktörler esas alındı. Bazı uzmanlar ise, Başkan'ın seçim yılındaki reytingini, kişi başına düşen milli geliri ve halkın kendini ne kadar iyi hissettiğini belirleyen ‘huzur ve refah endeksi’ni hesaplamalarına dahil ettiler. Tüm hesaplama modellerinde başkanlık seçimlerininin, görevi sona eren Başkan için yapılan bir çeşit referandum olduğu görüşü esas alındı.

7 tahminden 6'sında Başkan Yardımcısı Al Gore, oyların % 52.8 ile % 55.4'ünü alıyor. 7'inci tahminde ise Al Gore, % 60.3 oranında oy topluyor. Uzmanlar, önceki seçimde de benzer yöntemlerle adayların şanslarını değerlendirmiş, kaç puanla ve kaç puanlık farkla kimin kazanacağını küçük sapmalarla belirlemişlerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle