GeriDünya Mars'ta su tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mars'ta su tartışması

ABD'nin Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bilim adamları, üzerinde su olup olmadığı tartışılan Mars gezegeninde bir zamanlar göl ve denizlerin bulunduğunu savundu.

Mars'ın yüzeyinden Mars Global Surveyor uydusu tarafından çekilen görüntüleri değerlendiren bilim adamları, gezegende bulunan kraterlerin içleri ve yüzeyde bulunan yüzlerce kilometrelik sarp kayalık yamaçların, çamur tortusu içinde yatay tabakalardan meydana geldiği tahmininde bulundular.

Bilim adamları, Mars yüzeyinde çamur tortusu ve kaya tabakalarından oluşan platoların, su etkisi olmadan meydana gelmeyeceğine inanıyor. Mars'ın yüksek platoları, bilim adamları tarafından, ABD'deki ünlü Grand Canyon vadisi ile Arabistan platosuna benzetiliyor.

Mars'ın yüzeyinde 3 buçuk ile 4 buçuk milyar yıl öncesine ait jeolojik kalıntılar olduğunu belirten bilim adamları, gezegende bulunan yatay kaya tabakalarının arasında, yaşamın izlerini ortaya koyacak fosillere rastlanabileceğini ifade ediyor.

Kızıl Gezegen'de su olduğu zamanlar, hava sıcaklığının da yaşama uygun olduğunu düşünen bilim adamları, Mars'ta olası yaşamın, Dünya'nın ilk zamanlarındaki yaşamın benzeri olabileceğini kaydediyor.

NASA bilim adamlarından Kenneth Edgett ve Michael Malin, yatay tabakalardan meydana gelen kayalık görüntülerin suyun dışında başka bir etkenle meydana gelmeyeceğini savunuyor.

Astronomlar, Mars'ın geçmişteki jeolojik durumunun bir bilmece haline dönüştüğünü, ancak gezegene gidecek insan araştırmacıların, kesin bilgilere ulaşabileceklerini söylüyor.

Bazı bilim adamları, Mars'ta hala su bulunduğuna inanıyor. Mars'ta su bulunduğuna ilişkin olarak geçen aylarda NASA'dan yeni bir açıklama yapılmış ve Kızıl Gezegen'deki yeraltı mağaralarında su bulunduğuna dair izlere rastlandığı belirtilmişti.

ANTİTEZ HAZIR

Mars'ta bir zamanlar göl ve denizlerin bulunduğu yolundaki iddianın yeni bir şey olmadığını savunan gökbilimcilerden Alan H. Treiman ve meslektaşları, kayalık tabakalar, volkanlar ve püskürtülen tozların rüzgarın etkisiyle meydana gelmiş olabileceğini savunarak, Kenneth ve Malin'in iddialarının gerçek olmadığını söylediler.

California Üniversitesi bilim adamlarından J. William Schopf ise, Treiman ve meslektaşlarının savına karşı çıkarak, yeni araştırmanın Mars'ta bir zamanlar su olduğunu ortaya koymaya yettiğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle